Savage Garden

Kısaca: Dünyaca ünlü bir pop müzik grubu olan Savage Garden'ın öyküsü, ana kurucusu olan solisti Darren Hayes ve gitarist Daniel Jones ile Avustralya'nın Brisbane bölgesinde başlar. Masalsı yazar Anne Rice'ın vampirlerin yalıtılmış dünyalarını anlattığı bir yazısından esinlenerek bu isim bulunmuştur. Topluluk kurulduktan sonraki dokuz ay içinde iki dünyaca ünlü çalışmaya imza atmıştır. ...devamı ☟

Dünyaca ünlü bir pop müzik grubu olan Savage Garden'ın öyküsü, ana kurucusu olan solisti Darren Hayes ve gitarist Daniel Jones ile Avustralya'nın Brisbane bölgesinde başlar. Masalsı yazar Anne Rice'ın vampirlerin yalıtılmış dünyalarını anlattığı bir yazısından esinlenerek bu isim bulunmuştur. Topluluk kurulduktan sonraki dokuz ay içinde iki dünyaca ünlü çalışmaya imza atmıştır. Bu başarıda ne turnelerin, ne de tanınma çalışmalarının, röportajların katkısı olmuştur. Ne var ki birliktelik sadece beş yıl sürecektir...

Darren Hayes 1973 Brisbane doğumludur. Konuşmaya başladığı andan itibaren gösteri işiyle uğraşan, ilerki yıllarda profesyonel opera eğitimi de alan genç şarkıcı, Amerika, Avrupa ve Avustralya'da en çok tanınan müzisyenlerden biri durumuna gelmeyi başarmıştır. Savage Garden'ın bütün şarkı sözlerini o yazmış ve melodilerini kendisi oluşturmuştur.

Daniel Jones ise 1974 İngiltere doğumlu bir müzisyendir. Ailesi ilebirlikte Brisbane'e taşındığında bir yaşındadır. Jones, elektrogitar, klasik gitar, klavye ve tuşlu çalgılar kullanır. Ayrıca Savage Garden'ın elektronik müzik programını da yapımcısı Walter Alsenheiff ile birlikte kendisi üstlenmiştir.

Savage Garden, 1994'te Daniel'in Red Edge adlı bir grupta olduğu zamanlarda kuruldu. Daniel kendi topluluğuna lider olabilecek bir solist arıyorken Darren Hayes'a rastladı ve grubunun üyesi olması için ona bir teklif sundu. Darren da Daniel'a güvenerek topluluğa katıldı. XTC ve Peter Gabriel'de görülen bir tat yakalamak isğindeydiler. Sonrasında bu ikili, plak şirketlerine ve radyo istasyonlarına ilk profesyonel kayıtlarını yolladılar. 1996 yılına kadar hiçbir sonuç alamayan Darren ve Daniel, nihayet bu yılın sonunda Teksas'taki bir radyo istasyonu tarafından keşfedildi ve görüşmeye çağrıldı. Angels, Baby Animals ve Diesel'in başarı öykülerinde payı olan yapımcı John Woodruff ile görüştüler ve çok geçmeden bir sözleşmeye imza attılar.

Sidney'de 1996 haziranında kaydı tamamlanan ve kendi isimlerini taşıyan ilk albümleri Avrupa ve Avustralya'da yayınlandı. İlk şarkıları olan "I Want You" listelere birinci sıradan giriş yaptı ve "To The Moon And Back" onu izleyerek yakalanan başarıyı pekiştirdi. "I Want You", 1996'da resmi rakamlara göre de Avustralya'nın en çok satan 45'liği oldu. Albümdeki "Truly Madly Deeply" de büyük başarı kazanarak Savage Garden'a okyanusları aşan bir şöhret kazandırdı. Darren ve Daniel, sonrasında 1999 yılında, ikinci albümleri "Affirmation"a imza attılar ve ilk şarkıları "I Knew I Loved You"yu tanıttılar.

Grubun diğer üyeleri, geri seslendirme yapan Anna ve diğer seslendirmeci Angie, gitarist Ben Carey ve son olarak davulcu Jake Frasier'dır. Darren 80'li yılların bir çok şarkıcısını da etkisi altında bırakmıştır. Bunlar arasında Prince, Michael Jackson, Paula Abdul, Madonna gibi isimler sayılabilir.

Savage Garden şimdilerde Avusturalya'nın, belki de dünyanın kendi şarkılarını kendi yazan ve kendi müziğini kendi oluşturan en başarılı topluluklarından biridir. Savage Garden dünyanın her yerinde işlek hayran örgütlerine sahip toplulukların da başında gelir. Gerçekleştirdikleri "Affirmation Dünya Turnesi" de zamanının en başarılı yaz müzik turu olarak bilinmektedir.

İkili 2001 ekiminde, Darren Hayes'in ilk kişisel albümünü çalışmalarını bitirmesinden kısa bir süre sonra ayrıldı.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.