Savunma Sanayii Araştırma Ve Geliştirme Enstitüsü

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE);

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE); Türkiye`nin askeri ve teknolojik bilgi dağarcığını geliştirmek ve üretimini artırmak amacı ile kurulmuş bir enstitüdür.

Amaçları

1972 yılında kurulan Güdümlü Araçlar Teknoloji ve Ölçüm Merkezi (GATÖM), 1983 yılında Balistik Araştırma Enstitüsü (BAE) ve 1987 yılında Savunma Sanayii Araştırma - Geliştirme Enstitüsü (SAGE) isimlerini almıştır. SAGE Ankara`da Beşevler, Lalahan ve ODTÜ olmak üzere üç yerleşkede çalışmalarını sürdürmektedir.

SAGE`nin kuruluş amacı TÜBİTAK`ın diğer organlarıyla ve gerektiğinde kurum dışı yerli ve yabancı kuruluşlarla işbirliği yapmak suretiyle genel olarak ulusal kalkınma hedefleri ve dünyadaki gelişmeleri gözününde tutarak savunma sanayii ile ilgili yurt dışı teknolojileri takip etmek, bu konularda yurtiçi teknolojileri oluşturmak, diğer kuruluşlara savunma sanayii ile ilgili konularda yardımcı olmak ve özel olarak bu ihtiyaçların giderilmesine yönelik araştırma, geliştirme ve eğitim çalışmaları yapmaktır.

Görevleri

Bu amaç çerçevesinde Enstitü`nün görevleri;

  • Yurt içinde üretilmesi gereken sistemlerin üretim prototiplerini diğer kuruluşlarla işbirliği yaparak gerçekleştirmek,
  • İhtiyaç duyulan teknik alanlarda araştırma, geliştirme hizmetlerini vermek,
  • Türk Silahlı Kuvvetleri`nce istenilmesi halinde, yurt dışından temin edilen sistemlerin muayene ve kullanımları ile ilgili problemlerin çözümlerinde yardımcı olmak,
  • Konusu ile ilgili yurt dışı teknolojileri takip etmek,
  • Enstitü personelini savunma sanayii dalında eğitmektir.


kurum-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Savunma Sanayii Araştırma Ve Geliştirme Enstitüsü ilgili konular