Sdyma

Kısaca: Antik kente, Fethiye-Kaş karayolunun 50. km.de batiya ayrilan, genellikle stabilize olan yolla 12 km. ...devamı ☟

Antik kente, Fethiye-Kaş karayolunun 50. km.de batiya ayrilan, genellikle stabilize olan yolla 12 km. gidildikten sonra ulasilir. Kentin ismi, tarih sahnesinde M.S. 450 - 457 yillarinda imparator olan Mercian'in basindan geçen bir olayla ilgili olarak anilir. Mitolojiye göre; basit bir asker olarak Persler'e karsi savasa katilan Mercian yolda hastalaninca birliginden ayrilip Sidyma'da kalir. Kentte iki erkek kardesle dostluk kuran Mercian'a kardesler, hastaligi boyunca bakarlar. Biraz iyilestiginde kardeslerle ava çikan Mercian ögle vakti dinlenmek üzere uzanip uykuya dalinca, güneste kalan bedenine büyükçe bir kartalin havada kanatlarini iki yana açarak gölge yaptigini gören kardesler olayi uyandiginda Mercian'a anlatirlar. Bunun imparatorluk belirtisi olabilecegi seklinde yorumlarlar. Mercian da bunun mümkün olamayacagini ancak ileride böyle bir durum olursa iki kardesi kentin ulu kisileri yapacagi yönünde söz verir. Yillar sonra II. Theodosius'un ölümünden sonra tahta geçen Mercian, kardeslere verdigi sözü tutarak onlari Likya'nin en yüksek mevkilerine getirir. Kentin batisinda yükselen tepe sehrin ilk yerlesimi olan akropolüdür. Ancak üzerindeki kalintilar daha geç döneme tarihlenmektedir.

Tepenin güney dogu eteginde yaklasik 400 m. uzunlugunda sur duvarlari bulunmaktadir.

Sur duvarlarinin istinat olusturdugu dogu uçta, birkaç oturma sirasinin izlenebildigi küçük bir tiyatro kalintisi yer almaktadir. Antik kentten günümüze ulasan kalintilar bu günkü köy evleri arasinda yer yer seçilebilmektedir. Kalintilarin büyük bir çogunlugunu mezar anitlari olusturmaktadir. Kentin dogu kesimindeki nekropolde klasik çagdan baslayarak Roma dönemine kadar devam eden sürece ait pek çok lahit, kaya mezarlari ve anit mezarlar Sidyma'nin toprak üzerinde ayakta kalan eserleri arasindadir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.