--}}

Seferberlik Tetkik Kurulu

1952 yılından beri faaliyetteki birimin ilk görevi Kore'ye asker gönderilmesi. Görev tanımında ise işgal durumunda düşman harekatını ayaklanmalarla engellemek var. Barış zamanında ise bu kadroları oluşturmak. Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı.

Seferberlik Tetkik Kurulu, 1952 yılından beri faaliyetteki birimin ilk görevi Kore'ye asker gönderilmesi. Görev tanımında ise işgal durumunda düşman harekatını ayaklanmalarla engellemek var. Barış zamanında ise bu kadroları oluşturmak. Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı. Ama birimin kuruluş tarihi Özel Kuvvetler'den daha eski, 1952. ABD'ye özel harp kurumları strateji eğitimi için 16 subay gönderildi. Birimin çekirdeğini oluşturan 16 subay arasında Turgut Sunalp, Alparslan Türkeş, Suphi Karaman ve Fikret Ateşdağlı gibi isimler vardı. Birimi o subaylardan Tuğgeneral Daniş Karabelen kurdu.

Birimin görevleri

Kurulun ilk görevi de Kore'ye asker gönderme işlerini organizasyonu oldu. İsmi 1967'de Özel Harp Dairesi'ne dönüştürüldü. 1992'de Özel Kuvvetler Komutanlığı oluşturuldu ve Harp Dairesi de bu komutanlığın çatısı altına alındı. Komuta seviyesi de Korgeneralliğe yükseltildi. Birim, Genelkurmay İkinci Başkanı'na doğrudan bağlandı. Seferberlik Tetkik Kurulu'nun görev alanında istihbarat toplamak yok. Birimin yapılanmasına göre, Türkiye'de 16 il başkanlığı var ve bu il başkanlıkları gayrinizami harp örgütlüyor. Yani eğer illerde düşman işgali yaşanırsa bu birimler düşman harekatını engellemekle görevli. Bu görev direniş ve ayaklanmalarla yapılıyor ve barış zamanındaysa birimin görevi o kadroları bulmak. STKB'nin faaliyetlerinde er görevlendirilmiyor. Ağırlıklı olarak astsubaylar görev yapıyor. Yönetici konumundaki rütbeli isimlerde Özel Kuvvetler'den seçiliyor.

Seferberlik Tetkik Kurulu hakkında çıkan söylentiler

Suikast iddialarının ardından gündeme gelen birim ilk kurulduğu yıllarda da gündemdeydi. 6-7 Eylül olaylarının ardından birimin ismi gündeme geldi. Gündeme getiren de Özel Harp Dairesi eski komutanı Sabri Yirmibeşoğlu oldu. Yirmibeşoğlu, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bombalandığı haberi üzerine azınlıklara yönelik başlatılan saldırılarla ilgili "Özel Harp'in işiydi. Muhteşem oldu" demişti.

Bülent Ecevit ve Sefererlik Tetkik Kurulu

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, böyle bir yapının varlığını 1974'teki Başbakanlığı döneminde tesadüfen öğrendiğini açıkladı. Ecevit, 1974'te dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar'ın, "acil bir ihtiyaç için Başbakanlık'ın örtülü ödeneğinden bir kaç milyon dolar istemesiyle" başlayan bilgilendirme sürecini şöyle aktardı: "Bu paranın ne amaçla istendiğini sormak zorunda kaldım. 'Özel Harp Dairesi için istiyoruz' yanıtı geldi. Öyle bir resmi dairenin, o zamana kadar adını bile duymamıştım... 'Şimdiye kadar bu dairenin giderleri nereden karşılanıyordu?' diye sordum. O zamana kadar bu dairenin tüm giderlerini bir gizli ödenekle ABD'nin karşıladığı bana bildirildi... Özel Harp Dairesi'nin nerede bulunduğunu sordum. 'Amerikan Askeri Yardım Heyeti ile aynı binada' yanıtını aldım..." 1952-1965-1990 Türkiye 4 Nisan 1952'de NATO'ya girdi. 'Gizli ordu'nun adı Seferberlik Tetkik Kurulu'ydu ve Amerikan Askeri Yardım Heyeti'nin Ankara Bahçelievler'deki binasında faaliyet gösteriyordu. Seferberlik Tetkik Kurulu 1965'te yeniden yapılandırıldı ve adı Özel Harp Dairesi olarak değiştirildi. İtalya'da 1990 öncesi ısrarlı soruşturmalar gizli örgütü açığa çıkardı. Batı ülkeleri bu örgütleri tasfiye ettiklerini açıkladı. Özel Harp Dairesi, 1990'dan sonra Özel Kuvvetler Komutanlığı altında faaliyet yürütmeye başladı.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.