Sega Game Gear

Sega Game Gear (Japonca: ゲームギア Gēmu Gia), Sega tarafından üretilen bir taşınabilir oyun konsoludur. Game Gear, "Project Mercury" adı altında geliştirilmiş olup öncelikli olarak Nintendo'nun Game Boy, Atari Lynx ve NEC'in TurboExpress'i ile rekabet etmekteydi. Donanımının büyük bir kısmını Master System ile paylaşmakta ve kendi oyunlarının yanı sıra bir adaptörün kullanılmasıyla Master System oyunlarını da oynatabilmektedir. Manzara formatlı tam renkli arkadan aydınlatmalı ekran içeren Game Gear, Game Boy'a teknolojik açıdan üstün bir el konsolu olarak konumlandırıldı. Game Gear, 6 Ekim 1990 tarihinde Japonya'da, Nisan 1991'de Kuzey Amerika ve Avrupa'da ve 1992'de Avustralya'da satışa sunuldu.

Game Gear, piyasaya sürüldüğünde oyun çeşitliliği ve uygun fiyatı sayesinde Atari Lynx ve TurboExpress üzerinde büyük bir avantaj sağladı. Ancak, kısa pil ömrü, orijinal oyunların bulunmaması ve Sega'nın zayıf desteği ile ilgili sorunlar nedeniyle Game Boy'un satış rakamlarına ulaşamadı. 1997'de üretimi durduruldu ve yerini Sega Nomad'a bıraktı. 2000 yılında, Majesco Entertainment tarafından Sega lisansıyla bir bütçe sistemi olarak yeniden piyasaya sürüldü.

Game Gear, tam renkli arkadan aydınlatmalı ekranı ve zamanına göre güçlü işlem gücü sayesinde beğeni toplamış olup bununla birlikte büyük boyutu, kısa pil ömrü ve oyun kalitesiyle ilgili sorunlar nedeniyle eleştirilmiştir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.