Selçuk Üniversitesi Televizyonu

Portal|Medya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde televizyona yönelik ilk çalışmalar 1994 yılında bazı teknik cihazların alınmasıyla başlamıştır. Ancak televizyonla ilgili ciddi alt yapının hazırlanması 1997 yılında yapılan ihaleyle gerçekleştirilmiştir. Aynı yıl Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü`ne öğrenci alınmış bir yandan televizyon alt yapısı hazırlanırken bir yandan da yayında ve yapımda görevlendirilecek öğrenciler yetiştirilmiştir.

Teknik alt yapının kurulmasının ardından 1998 yılı Mayıs (27 Nisan 1998) ayından itibaren test yayınına geçilmiştir. Bu süre içinde teknik cihazların ayarları yapılmış vericilerin sağlıklı çalışması için gerekli değişikliklere gidilmiştir. Aynı zamanda televizyonda görev alan öğrencilerin eğitimi de tamamlanmıştır. Üniversite televizyonu (Üntv) 29 Haziran 1998 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel`in de katıldığı resmi bir törenle resmi olarak açılmıştır. Üniversite Televizyonu bu tarihten itibaren yayınını kesintisiz olarak sürdürmekte ve teknolojik olarak her yıl kendini yenilemeye devam etmektedir.

Yayın Politikası ve Süresi

1998 yılında 16 saat olarak başlayan yayın akışı 1 Nisan 2006 itibaren kesintisiz 24 Saate çıkartılmıştır. Üniversite Televizyonu`nun yayın süresinin önemli bir kısmını haber ve haber programları ve kültür sanat programları oluşturmaktadır. 24 saat yayın yapan Üniversite Televizyonu saat 13:00 `den itibaren saat başı haber bülteni yayınlamakta 19:30`da Ana Haber Bülteni 23:30`da gece haberleriyle yayınını sürdürmektedir. Gündüz kuşağı, sabah ve öğleden sonra canlı yayınlanan kuşak programlarından, çizgi film ve belgesellerden oluşmaktadır. Ana Haber sonrası kuşağında ise iç yapımlar ağırlıktadır. Haber programlarının yanında, müzik eğlence türü yapımlar, kültür sanat programları, tartışma, açık oturum ve güncel programlar akşam kuşağında yayınlanmaktadır. Gece sabah yayınlanın programların tekrarı yanı sıra müzik programları ve belgesel yapımlar yer almaktadır.

Üniversite Televizyonu`nun yayın, haber ve programcılıktaki temel amacı öğrencilere yönelik eğitimdir. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Üniversite Televizyonu, yayın, yapım ve haber merkezinde görevli öğrencilere hem teorik hem de uygulamalı eğitim verilmektedir.

Üniversite Televizyonu`nun Genel Yayın İlkeleri

Selçuk Üniversitesi Televizyonu yayın ilkelerini, ulusal ve uluslararası alanda oluşmuş yasa, kural, teamül ve meslek kodlarından yola çıkarak belirlemiştir. Üniversite Televizyonu televizyon yayıncılığı konusunda belirlenmiş yasal zorunluluklara uyduğu gibi, zorunluluk gerektirmeyen ancak mesleğin saygınlığı ve televizyonculuğun güvenilirliliği için gönüllü olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Teknik Altyapı

Üniversite Televizyonu dijital sistem kullanmaktadır. 1 Kw gücünde bir vericiyle 100 kilometrekarelik bir alana, UHF 51 bandından yayın yapmaktadır. Üntv`nin yayınları Konya Merkez ilçelerinin yanı sıra Aksaray ve Karaman`ın bir bölümünden izlenmektedir.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.