--}}

Selam

Selam, karşılama sözcüğü

}

  • Karşılama sözcüğü

Diğer anlamları

selam

bir kimseyle karşılaşıldığında, birinin yanına gidildiğinde ya da yanından uzaklaşıldığında kendisine sözle ya da işaretle bir nezaket gösterisi yapma, esenleme.

selam

Bir kimseyle karşılaşıldığında, birinin yanına gidildiğinde veya yanından uzaklaşıldığında kendisine söz ve işaretle bir nezaket gösterisi yapma, esenleme, merhaba.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
selam almak , selam çakmak , selam etmek , selam olsun , selam para, kelam para , selam söylemek , (biriyle) selam söylemek (veya yollamak) , selam verdik, borçlu çıktık , selam vermek , selam (veya selama) durmak

selam

Osmanlıca selam kelimesinin Türkçe karşılığı.
Ayıplardan, âfetten sâlim oluş. Selâmet, emniyet. Sulh. Asâyiş. Bütün korktuklarından emin olma. * Allah'ın (C.C.) rızasına erişmek için mü'minlerin birbirlerine yaptığı dua. Mü'minler birbirleriyle karşılaştıklarında büyük küçüğe; yürüyen durana; azlık çokluğa; hayvan veya vasıta üzerinde olan yerde yürüyene; yüksekteki aşağıdakine "Selâmün aleyküm" der. Selâmı alan "Ve Aleykümüsselâm ve Rahmetullâhi ve Berekâtühu" diyerek cevap verir. Evvelâ selâm veren daha çok sevap kazanır. Selâm vermek sünnet, almak ise farzdır. İki cemaat birbiri ile karşılaşırsa; onlardan birisinin selâm vermesi sünnet-i kifaye, selâm alacak taraftan birisinin selâm alması farz-ı kifayedir.

selam

Türkçe selam kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Salaam (name)] v. saddle; seal, stamp n. greeting, salutation, salute, salaam interj. hello, hi, chin chin, ave

selam

bir kimseyle karşılaşıldığında, birinin yanına gidildiğinde ya da yanından uzaklaşıldığında kendisine sözle ya da işaretle bir nezaket gösterisi yapma, esenleme.

selam

Türkçe selam kelimesinin Fransızca karşılığı.
salut [le]

selam

Türkçe selam kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Bückling, Empfehlung, Gruß, Heil, Salut

selam

(Arapça) Erkek ismi 1. İnsanların birbirleriyle karşılaştıklarında kullandıkları yakınlık dostluk, saygı ifade eden söz, yaptıkları işaret veya hareket. 2. Emniyet, huzur, selamet, esenlik, sağlık, sağlamlık. 3.Selam Yüce Allah'ın isimlerinden, Fani olmama, ze-valsizlik, her çeşit arıza ve hadiseden salim olmak. Her türlü tehlikeden koruyup selamete çıkaran.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.