Selim Sesler

Selim Sesler Resmi sitesi : [www.selimsesler.net]

Selim Sesler Resmi sitesi : [1]

Selim Sesler Doublemoon etiketiyle yayınlanan son albümü Oğlan Bizim Kız Bizim de Anadolu düğünlerinin hüznünü ve coşkusunu Babylon sahnesine taşıyor. Keşana Giden Yollar albümüyle ABD`de dahil olmak üzere birçok ülkeden övgüler alan Selim Sesler, eleştirmenler tarafından yaşayan en önemli klarnetçilerden biri olarak kabul ediliyor. The Guardian gazetesinin Klarnet`in Coltrane`i başlığı ile sayfalarına taşıdığı usta klarnetçi Brenna MacCrimmon ile gerçekleştirdiği Kanada turnesinde büyük beğeni kazandı ve Fatih Akının İstanbul Hatırası adlı filmininde en akılda kalan isimlerinden biri oldu.

Dünya müziğinin duayenlerinden Ben Mandelson ile Rob Keyloch`un yapımcılığını üstlendiği ve mikslerini yaptığı Oğlan Bizim Kız Bizim, Edirne`den Urfa`ya, Trabzon`dan Muğla`ya, İzmir`den Sivas`a kadar geniş bir coğrafyada dolaşıyor. Roman ağıdı Ege zeybeğine, klarnetin sesi, udun, kemanın, kanununkine karışırken, dinleyenlere uzak yörelerden tanıdık duygular taşıyor.

Parça Listesi:

1 Dağlar Kızı Reyhan (Azerbaycan) 3:31

2 Gözyaşı 5:40

3 Yüksek Yüksek Tepeler (Edirne Yöresi) 5:38

4 Kasap Havası 4:48 (Trakya Yöresi)

5 Yağcılar Zeybeği (Koca Arap) (İzmir Yöresi)3:30

6 Topal Oyun Havası & Macka Yolları Taşlı (Denizli Yöresi, Trabzon Yöresi) 3:39

7 Melodik Sesler 4:48

8 Meşk Havası 4:12

9 Roman Ağıtı (Trakya Yöresi) 2:41

10 Şu Köyceğiz Yolları (Muğla Yöresi) 3:49

11 Pazarda Bal Var Gelinim (Burdur Yöresi) 4:29

12 Koloz Havası (Yunanistan) 3:36

13 Kara Üzüm Habbesi (Urfa Yöresi) 4:20

Biyografi:

1957 yılında Edirne ili Keşan ilçesinde doğdu.Dramalı (Yunanistan) profesyonel bir zurnacı ailesinden gelmektedir. 1923`te mübadele sonucu Keşan`ın İbriktepe Köyü`ne yerleştiler, daha sonra Keşan`ın Yeni Mescit Mahallesi`ne taşındılar. Selim önce zurna çalmayı öğrendi, ancak 60`larda davul-zurnacı ailelerden gelen birçok genç, ince çalgı enstrümanlarını öğrenmeye başladığı sırada, o da klarnete geçti. On dört yaşındayken köy düğünlerinde ve panayırlarda çalmaya başladı. 80`lerde, daha büyük merkezlerde çalmaya giden Roman müzisyenlerine katılarak, müzik yeteneğini geliştirmek üzere İstanbul`a gitti. İstanbul`da, restoranlarda fasıl heyetlerinde, Ferhan Şensoy tiyatrosunun müzikallerinde, Romanlar`ın ve Roman olmayanların düğünlerinde çaldı ve birçok kayıt yaptı. 1998`de Brenna MacCrimmon ile birlikte Kanada turnesine katılarak Türk Romanları`nı ve kendi Rumeli kökenlerini temsil etti. Zengin müzikal deneyimleri sonunda, bölgeye ait zengin bir repertuar ve çalma tarzı edinerek, canlı bir arşiv niteliği kazandı. Gerek Romanlar gerek Roman olmayanlar arasında, doğaçlamalardaki ustalığı ile hem düğün havalarının, hem de günün dans ezgilerinin baş yorumcusu olarak ünlendi.

(Kaynak : Kalan Müzik)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Selim Sesler
Selim Sesler