Selimiye Camii, İstanbul'da Üsküdar’da, Selimiye Kışlası’nın karşısındadır. 1805 yılında Sultan Üçüncü Selim tarafından yaptırılmıştır. 1823’de lodostan yıkılan minareleri yeniden yapılmıştır.

Selimiye Camii (İstanbul) hakkında bilgiler

Selimiye Camii, İstanbul'da Üsküdar’da, Selimiye Kışlası’nın karşısındadır. 1805 yılında Sultan Üçüncü Selim tarafından yaptırılmıştır. 1823’de lodostan yıkılan minareleri yeniden yapılmıştır. 1964 yılında da restore edilmiştir. Dört girişli geniş bir avlu içindedir. Barok usulünde yapılmış camilerdendir.

Kare planlı olan bina kesme taştan yapılmıştır. Dört duvara 24 pencereli büyük kubbeyi köşelerde birer ufak kule desteklemektedir. Kubbe içi, ayetler ve kalem işleriyle bezenmiştir. Caminin içi mermer ve tahta oyma işçiliği bakımından zengindir. Mihrabı ve minberi somaki mermerden yapılmıştır. Son cemaat yeri 6 mermer sütun üzerine 5 kubbe ile örtülüdür. İki yönde mahfiller, tek şerefeli iki minare ve iki katlı hünkar daireleri bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız:

 • Selimiye Camii Edirne
 • İlgili Konu Başlıkları Tümü

  İstanbul Camileri

  Aşağıda, İstanbul'da yer alan camilerin listesi yer almaktadır. Bazı camilerin iki, hatta üç ismi vardır.

  İstanbul Tarihi Eserler Ve Turistik Bilgiler

  İstanbul’un hemen her köşesi tarihi ve turistik özelliklere sahiptir. Hepsini saymak, adeta mümkün değil gibidir. En önemlilerinden bazıları şunlardır:

  Üsküdar Selimiye Cami

  İstanbul Üsküdar'da 1801 yılında III. Selim tarafından yaptırılan cami. Dikdörtgen geniş bir avlunun içinde yer alır. Kuzey, güney, doğu ve batıdan birer girişi vardır. Esas girişi batıdan olup, buraya on basamaklı bir merdivenden çıkılır. Ana mekanın üzerini örten kubbe ...

  Sokullu Mehmed Paşa Camii

  Sokullu Mehmed Paşa Camii İstanbul'da Karaköy semtinde, Haliç’in Galata yönündeki kıyısında, Unkapanı Köprüsü’nün ayağında bulunur. Mimar Sinan’ın eserlerinden olan cami, 1578 yılında Sadrazam Sokullu Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami Balkan ...

  İstanbul'daki Camilerin Listesi

  Aşağıda, İstanbul'da yer alan camilerin listesi yer almaktadır. Bazı camilerin iki, hatta üç ismi vardır.

  İstanbul Semtleri

  Boğaz: Avrupa ve Asya'yı ayıran Boğaz'da Karadeniz'e doğru geleneksel ve unutulmaz bir deniz gezisi yapmadan İstanbul ziyareti tamamlanmış sayılamaz. Büyük bir ihtişam ve saf bir güzellik yansıtan kıyıları geçmiş ve günümüzün karmasıdır. Yalıların yanında modern oteller, ...

  Şehzade Camii

  Şehzade Camii, Kanuni Sultan Süleyman tarafından genç yaşta ölen oğlu Şehzade Mehmet adına yaptırılmıştır. Mimarı, Mimar Sinan'dır.

  İstanbul'daki Kütüphaneler

  Aşağıdaki liste, İstanbul'daki kütüphanelerin listesidir.

  Bursa

  Bursa Osmanlı Devletinin bir ara başkentliğini yapan, evliyalar diyarı, tarihî abideler şehri, tabiî güzellikleri ve binlerce senedir bilinen şifalı kaplıcaları ile dünyaca isim yapan il.

  Cami

  Müslümanların ibadet yeri. İbadet yapmak için toplanılan yerlere "mabed" veya "ibadethane" denir. Müslümanların mabedine "mescit" ve "cami"; Yahûdilerinkine "sinagog" ve "havra"; Hıristiyanların mabedine de "kilise" denir. Lügatta cami; toplayan, toplayıcı demektir. Müslümanların ...


  Maalesef! Bir hata oluştu.

  hata oluştu.