Semerkand

Semerkand, Özbekistan Cumhuriyeti'nin üç büyük şehrinden biridir. Nufusu 362.300'dir (1999). Bu tarihi şehir 2700 yıllık geçmişe sahiptir.

Semerkand hakkında detaylı bilgi

Semerkand, Özbekistan Cumhuriyeti'nin üç büyük şehrinden biridir. Nufusu 362.300'dir (1999). Bu tarihi şehir 2700 yıllık geçmişe sahiptir. Özbekistan’da Semerkand idari biriminin merkezi olan şehir. Nüfusu 600.000 civarındadır. Orta Asya’nın en eski şehirlerinden biridir. M.Ö. 4. asırda Sogdiane’nin başşehriydi ve Marahanda ismiyle anılıyordu. Tarihinin ilk dönemlerinden itibaren değişik medeniyetlerin hakimiyetinde kaldı. Sırasıyla Büyük İskender, Orta Asya Türkleri, Araplar, İran Samanileri ve çeşitli Türk boylarının idaresi altında bulundu. 1220’de Harezmşah idaresi altındayken Moğol Hükümdarı Cengiz Han tarafından yıkıldı. Moğol istilasına karşı verilen mücadelelerin ardından 1365’te Timur Hanın kurduğu imparatorluğun başşehri oldu. Bibi Hanım Camii ve külliyesi gibi pekçok kıymetli eser yaptıran Timur Han şehri Orta Asya’nın en mühim ekonomik ve kültürel merkezi haline getirdi. 1500’de Özbekler tarafından fethedilen ve Buhara Hanlığına bağlanan şehir 18. asra doğru kıymetini kaybetmeye başladı. 1887’de Rus Çarlığına bağlı bir il merkezi oldu. Rus Çarlığı döneminde bir demiryolu kavşağı durumuna geldi. 1924’ten 1930’a kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin başşehriydi. 1930’da Semerkand idari biriminin merkezi oldu.

Semerkand, Çin ve Hindistan’dan gelen ticaret yollarının kavşağında olduğu içintarihi boyunca ticari kıymeti devam etti. On yedinci ve on sekizinci asırlarda bir durgunluk dönemi yaşandıysa da 1896’da demiryolunun gelişiyle eski önemini yine kazandı.

Günümüzde sanayisi büyük ölçüde ipek eğirme ve dokuma, çırçırcılık, meyve konserveciliği, giyim eşyası ve sigara üretimi gibi tarıma dayalı kolları içine alır. Ayrıca otomotiv sektörü ve sinema cihazları imalatı da önem kazanmıştır. Şehirde tarım, tıp, ticaret yüksek okulları ve bir de üniversite vardır.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Semerkand (şehir)

Semerkant, (Özbekçe: Samarqand / Самарқанд; Farsça: سمرقند‎ ; Rusça: Самарканд; Eski Türkçe: Semizkend), Özbekistan'da Semerkant ilinin yönetim merkezi olan şehir. Zeravşan Irmağı vadisinde, Taşkent'in 275 km.

Semerkand Aile (dergi)

"Semerkand Aile" aylık aile dergisi. Yayın hayatına Ekim 2005 tarihininde başladı.

Semerkand (anlam Ayrım)

Semerkant, Özbekistan'ın güney kesimindeki bir şehirdir.

Semerkand Ili

Semerkant ili (Özbekçe: Samarqand viloyati). Özbekistan'ın orta kesimine bir il.

Ebu'l Leys Es-Semerkandî

Ebu'l Leys es-Semerkandî (ö. 983), Hanefi fıkıh, hadis ve tefsir bilgini. Kaynaklarda hayatına dair az bilgi bulunan bilginin doğum tarihi ve yeri kesin olmamakla birlikte Semerkand'da doğmuş olması muhtemeldir.

Semerkand Radyo

Semerkand Radyo,Semerkand Grubu'na bağlı olarak yayın yapan Radyo 15 kanalının 29 Mayıs 2012'de adını değiştirmesi sonucu kurulan radyo istasyonudur.Genellikle dini içerikli programlar yapmaktadır.

Semerkand TV

Gönüller Yapmaya Geldik(2010-2011)Kesintisiz Bir Muhabbetle(2011-2012)Kalbe Doğru ''Kalpten'' Doğru(2012-günümüz)

Semerkand Yayın Grubu

Semerkand Yayın Grubu,Adıyaman merkezli Menzil Cemaati'ne bağlı yayın yapan bir medya şirketidir.1999 yılında Semerkand dergisinin yayın hayatına başlmasıyla temelleri atıldı.Ardından 2000 yılında Semerkand Çocuk dergisi yayın hayatına başladı.2003 yılında ise Radyo 15 ...

Semerkand Yayınları

Semerkand Yayınları 1997 yılından beri yazılı, sesli ve görüntülü yayın hizmetleri sunmakta olan yayınevi.

Semerkand (dergi)

"Semerkand", aylık tasavvufî dergi, yayın hayatına Ocak 1999 tarihininde başladı. Aylık yayımlanıyor.