Semerkand (şehir)

Semerkant, (Özbekçe: Samarqand / Самарқанд; Farsça: سمرقند‎ ; Rusça: Самарканд; Eski Türkçe: Semizkend), Özbekistan'da Semerkant ilinin yönetim merkezi olan şehir.
Zeravşan Irmağı vadisinde, Taşkent'in 275 km.

Semerkand (şehir)

thumb|200px|Semarkand`daki tarihi eserler Özbekistan`ın güney kesiminde kent. Zeravşan ırmağının vadisinde, Taşkent`in 275 km güneybatısında yeralan Semerkand`ın nüfusu 566,000`dir. Önemli bir sanayi (otomotiv sanayisi; traktör yedek parçaları yapımı; besin sanayisi; gübre fabrikaları; dokuma sanayisi; vb.) ve öğretim (Semerkand Üniversitesi) merkezi olan kent, Timur döneminden kalma tarihsel anıtlarıyla(Bibihanım Medresesi, 1399-1404; Timur`un türbesi Gur Emir, 1405; Uluğ Bey, vb.) çok sayıda turist de çekmektedir.

Tarih

Eskiçağ`da yerleşilen, M.Ö.329`da Büyük İskender tarafından alınan Semerkand, 712`de müslüman Araplar tarafından fethedilip, Samanoğulları döneminde iktisadi açıdan hızla gelişti. 1220`de Cengiz Han tarafından yakılıp yıkıldıktan sonra, Timur`un başkent yapmasıyla yeniden önemli ölçüde gelişti ve önemli bir kültür merkezine dönüştü. 1500`de Özbekler tarafından alınıp, 1868`de Ruslara geçerek Türkistan`a bağlandı. 1924`ten 1930`a kadar Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti`nin başkenti oldu.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar