Semih Kaplanoğlu

Semih Kaplanoğlu, (d. 1963, İzmir) 1984 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü`nden mezun oldu.

Semih Kaplanoğlu, (d. 1963, İzmir) 1984 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü`nden mezun oldu.

Kariyerine Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi ve Young&Rubicam reklam şirketlerinde reklam yazarı olarak başladı. Süha Arın`ın yönettiği ödüllü "Eski Evler- Eski Ustalar" ve Mimar Sinan belgesellerinde Kamera Asistanı olarak çalıştı.

Show TV ve Inter Star televizyon kanalları için prestijli bir çalışma olan Şehnaz Tango dizisinin 52 bölümünü yazıp yönetti.

Semih Kaplanoğlu`nun ilk filmi Herkes Kendi Evinde, aldığı birçok ödülün yanısıra yurtiçi ve yurtdışında birçok uluslararası festivale de katıldı.

İkinci uzun metrajlı filmi Meleğin Düşüşü uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler tarafından daha geniş bir ilgiyle karşılandı. Dünya Prömiyeri 55. Berlinale`de yapıldıktan sonra film, halen dünya çapında uluslararası festivallerde yolculuğuna devam ediyor.

Semih Kaplanoğlu, yönetmen olmanın yanısıra, plastik sanatlar ve sinemaüzerine yabancı dillere de çevrilmiş makaleler yazdı. Bu makaleler, Gergedan, Gösteri, Cumhuriyet ve Sanat Dünyamız gibi dergilerde 1987-2003 yılları arasında yayınlandı. Aynı zamanda 1990 yılında Erol Akyavaş`ın St. Petersburg Hermitage Müzesi`nde yapılan "Iconoclasts" adlı sergisinin katalog yazılarını yazdı. 1996-2000 yılları arasında Radikal Gazetesi`nde"Karşılaşmalar" adlı köşeyi yazdı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Semih Kaplanoğlu ilgili konular

 • Semih Kaplanoğlu

  Semih Kaplanoğlu, (d. 1963, İzmir) 1984 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü`nden mezun oldu
 • Meleğin Düşüşü

  Meleğin Düşüşü Semih Kaplanoğlu`nun yönettiği, 2005 yapımı dram filmi.
 • Saadet Işıl Aksoy

  Saadet Işıl Aksoy (d. 29 Ağustos 1983) Türk oyuncu.
 • Yumurta (film)

  Yumurta, Semih Kaplanoğlu'nun 2007 yılında çektiği film. Bal ve Süt ile birleşen üçlemenin ilk filmi.
 • Süt (anlam ayrımı)

  Süt, besin değeri yüksek beyaz sıvıdır. Şu anlama da gelebilir:
 • 17. Altın Koza Film Festivali

  17. Adana Altın Koza Film Festivali, 20-26 Eylül 2010 tarihleri arasında, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen film festivalidir.
 • Bal (film)

  ''Bal'', 2010 yapımı bir Semih Kaplanoğlu filmidir. 60. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde galası yapılmış film "Yusuf Üçlemesi"nin son
 • 2013 Cannes Film Festivali

  2013 Cannes Film Festivali, her yıl Cannes Film Festivali kapsamında düzenlenen ve bu yıl 66'ncısı Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenecek ol
 • 3. Uluslararası Avrasya Film Festivali

  3. Uluslararası Avrasya Film Festivali (İngilizce: ''3rd International Eurasia Film Festival''), 19 – 28 Ekim 2007 tarihleri arasında, 44. Antaly
 • Herkes Kendi Evinde

  ''Herkes Kendi Evinde'', Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği ilk uzun metrajlı sinema filmi. 2001 yapımı film ilk defa İstanbul Film Festivali kapsa