Semih Sancar

Semih SANCAR, Orgeneral, 28.08.1972 - 07.03.1973 ORGENERAL SANCAR; 1911 yılında ERZURUM’da doğdu. 1930 yılında Kuleli Askeri Lisesi'ni, 1932 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu, 1934 yılında Topçu Sınıf Okulu'nu bitirdi. 1939 yılına kadar çeşitli topçu birliklerinde Batarya Takım Komutanlığı yaptı. 1939 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1942 yılında bitirerek kurmay oldu. 1960 yılına kadar çeşitli karargâh ve birliklerde, birlik komutanlığı görevlerinde bulundu. 1

Semih SANCAR, Orgeneral, 28.08.1972 - 07.03.1973

ORGENERAL SANCAR; 1911 yılında ERZURUM’da doğdu. 1930 yılında Kuleli Askeri Lisesi'ni, 1932 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu, 1934 yılında Topçu Sınıf Okulu'nu bitirdi. 1939 yılına kadar çeşitli topçu birliklerinde Batarya Takım Komutanlığı yaptı. 1939 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1942 yılında bitirerek kurmay oldu. 1960 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde, birlik komutanlığı görevlerinde bulundu.

1960 yılında Tuğgeneral, 1963’de Tümgeneral, 1964’de Korgeneral ve 1969’da Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile 4 ncü Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Personel Başkanlığı ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı, Tümgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutan Vekilliği, 5 nci Kolordu Komutan Vekilliği ve Kara Kuvvetleri Harekat Kurmay Yarbaşkanlığı, Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim Kolordusu ve 9 ncu Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. Orgeneral rütbesinde 29 AĞUSTOS 1969 – 29 AĞUSTOS 1970 tarihleri arasında Jandarma Genel Komutanlığı, bu tarihten sonra 28 AĞUSTOS 1972 tarihine kadar 2 nci Ordu Komutanlığı yaptı. 28 AĞUSTOS 1972 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 06 MART 1973 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 07 MART 1978 tarihinde emekli oldu.

Fransızca bilir. Evli, iki çocukludur. 08 ARALIK 1984 tarihinde vefat etti. ANKARA Cebeci Şehitliğinde toprağa verildi.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.