Senfonik metal ya da opera metal, metal müziğin klasik batı müziğindeki senfonik öğeler ile birlikte opera öğeleri içeren türüne denilir. Senfonik metal başlı başına bir tarz olabildiği gibi metalin diğer alt türleriyle karışım olarak da karşımıza çıkabilir.

Senfonik metal

düzenle|Eylül 2007

Senfonik metal, metal müziğin klasik müzikteki senfonik elementleri içeren türüne denilir. Senfonik metal hem başlı başına bir tarz olabildiği gibi baska tür metallerle karışım olarakta karşımıza çıkabilir. Diğer türlerle karışımına göre oldukça çesitlilik gösterse de temel olarak klasik müzik melodilerinin ve enstrümanlarının metal müzik ile uyumunun sağlanması, kadın vokaller kullanılması ve bir opera veya senfoni dinlermiş havası uyandırmasıyla kendini ayırır.Ana Müzikal Öğeleri

Diger metal türlerinde de kisitli olarak senfonik enstrümanlarin ve melodilerin kullanilmasi onlari senfonik yapmaz fakat iyi sentezler olusturuldugu pek cok defa görülmüstür (örnegin: Dimmu Borgir, Nightwish, Lacimosa). Hatta bu gruplar ve daha nicesi bazi albümlerini senfonik bazli doldurmuslar ancak bu cizgiyi devam ettirmedikleri icin senfonik metal grubu sayilmazlar.

Senfonik metal türünün bir diger adida opera metaldir. Senfonik metalin kökleri öncül gothik metale, power metale ve klasik bati müzigine dayanmaktadir. 1990`li yillarin basinda gothik metalden ayrilan akim daha cok bas ve ritm gitarlarda türün atasi olarak kabul edilen gothik metale siki sikiya baglidir. fakat daha sonralari black, death, power ve progressive metalin gitar melodileri adapte edilmis ve türün kendi sentezleri yaratilmistir. Tür klasik müzik melodileri ve tarzini en iyi sekilde metale adapte ederek güclü bir senfoni havasi hakim kilmaya calisir. Klasik müzigi cok kullanamayan gruplar ise rock müzige agirlik verip basit ve akilda kalici melodilerle genele hitap etmeye gayret ederler. Bir diger önemli unsur ise power metaldekine benzer gitar melodileri kullanarak müzige daha aydinlik, olumlu ve pozitif bir atmosfer vererek gothik müzikteki karanlik ve kasvetli havayi dagitmaktir.

Gothik metalde oldugu gibi piyano veya keyboard müzigin belkemigini olusturan yapitasidir. Müzigin merkezinde keyboard bulunmaktadir. Arka plan müzigi en kolay melodileri calarken en zor ve teknik melodiler keyboard tarafindan calinir. Hatta bir cok klasik müzik enstrümani da keyboard sayesinde seslendirilerek konserlerde bir cok enstrüman kullanilmadan da basarili senfonik metal üretilir. Fakat albüm kayitlarinda gercek klasik müzik enstrümanlari kullanilir. Bazi gruplar konserlerinde pianist, kemanist, harpist veya flütist kullanirlar. Hatta bazi gruplarin tam zamanli flütist veya kemanistleri bile vardir.

Müzigin atmosferi sarkida islenen konuya uyum gösterir. Neseli ve mutlu sarkilar hizli ve canli tonlarla islenirken, karanlik ve melankolik sarkilar yine uygun sekilde eslik edilirler. Power metal neseli sarkilara, black, gothik veya death metalde karanlik konulu sarkilara ilham kaynagi olmustur. Müzigin atmosferi keyboard tarafindan saglanirken diger enstrümanlar ona uyum saglarlar.

Senfonik metal sarkilari bir cok degisik konuyu isleyebilir. Genelde sarkilar power metalde oldugu gibi fantastik hikayeler veya opera konulari islenir. Bunun yaninda efsaneler, tarihi özgün hikayeler ve destanlar da senfonik metal sarkilarinin konusu olabilir. Gothik metalde oldugu gibi tek bir hikayeyi anlatan konsept albümleride sikca hazirlanmıştır (Dragonforce ve Rhapsody of Fire bu bicemde güzel calismalar ortaya koymuslardir; Power metal gurubu Kamelot`un Epica albümü konsept albümlerin en akılda kalan örneklerindendir).

Senfonik metal gruplarin bir diger önemli özelligi kadin vokaller kullanmalaridir. Ön vokal her zaman kadindir ve mezzo soprano tarzinda eserler icra ederler. Bu özellik gothik metalde türemis ama oradaki beauty and beast kurami senfonik metal icin gecerli degildir. Cogu zaman hic erkek vokal kullanilmaz veya kullanilsa dahi dahi arka vokallerde duyulur. Ancak çogunlukla gothik metaldeki erkek vokallerini andirirlar.

TemelleriIlk olarak ortaya cikmasinda death ve gothik metal türlerinde klasik müzik enstrüman ve ögelerinin kullanilmaya baslamasi etkili olmustur. Özellikle ilk nolarak death metal gurubu olarak kurulmus Therion müzigini daha cok klasik ögelerle pekistirmis ve nihayet konserlerinde tam orkestra kullanmaya baslamis ve yeni yarattiklari senfonik metal müzikle anılmaya başlamıslardır.

1997 yilinda Nightwish ve Within Temptation ilk albümlerini piyasaya sürmüsler ve Therion`un tarzindan oldukca etkilenmislerdir. Within Temptation gothik müzigin ögelerini uyarlayarak keyboardi cok iyi yerlestirmisler, vokalistleri Sharon den Adel`in soprano yetenekleri ile erkek vokalleri tamamen kaldirarak türe katkida bulunmuslardir. Nightwish ise daha cok power metal tarzina daha yakin melodiler secmisler, kadin vokalleri Tarja Trunen ve klasik müzik etkilesimli keyboardistleri Tuomas Holopainen ile türün en iyi örneklerini vermeye baslamislardir.

2000 yilinda özellikle keyboard ve kadin vokal kullanimi bir cok yeni gruba ilham kaynagi olmus ve yeni albümlerinde basariyla uyarlamislardir. Bu yeni gruba örnek olarak Epica, After Forever, Edenbridge ve Rain Fell Within gösterilebilir. Bu yeni gruplarla türün sinirlari iyice belirginlesmis power metalin neseli atmosferi, destansi konulari ve basarili keyboard kullanimi temeltasi haline gelmistir.

Bugün ise daha önceleri death metal, doom metal, gothik metal, power metal veya black metal olarak baslayan gruplar dahi senfonik metal grubu olarak bilinmeye baslamislardir. Bazilari senfonik metalin heavy metal alt türü olugunu savunurken baskalari her hangi bir metal türünde kullanilabilecek bir stil oldugunu düsünmektedirler. Nasil olursa olsun senfonik metalin popülaritesi gün be gün artmaktadir.

Senfonik Metal Gruplari

Senfonik Black Metal Gruplari

Senfonik Power Metal GruplariSenfonik Death Metal GruplariSenfonik Varyasyonlar Calan GruplarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar