Seppuku

Kısaca: Seppuku (Japonca: 切腹, "karnı yarmak") iç organların dışarı çıkmasını sağlayan bir tür Japon intihar adetidir. Seppuku ayrıca hara-kiri (腹切り, "karın-kesmek") olarak bilinir. ...devamı ☟

Seppuku
SeppukuSeppuku (Japonca: 切腹, "karnı yarmak") iç organların dışarı çıkmasını sağlayan bir tür Japon intihar ritüelidir.

Seppuku ayrıca hara-kiri (腹切り, "karın-kesmek") olarak bilinir. ``Seppuku`` ile aynı kanji ile yazılır ancak ters dizilimdedir. Japonca`da ``hara-kiri`` konuşma dilinde, ``seppuku`` ise resmi bir terim olarak kullanılır. Samuraylar ``seppuku`` kelimesini kullanırken, sıradan Japon`lar ``hara-kiri`` kelimseini kullanmaktaydı. Günümüzde ``hara-kiri`` daha yaygın olarak bilinmektedir.

Efendisinin ölümünden sonra seppuku yapmak ``oyibara`` (追腹 ya da 追い腹) olarak adlandırılır. Ritüel aynıdır.

Seppuku, feodal Japonya` da özellikle samuray sınıfının savaşta yenilgi sonucunda hayatta kaldıysa yapması gereken intihar olarak adlandırılmaktadır. Gerçekte ise savaşta yenilen samurayın böyle bir zorunluluğu olmadığı gibi, bu sadece samuraylara has bir davranış da değildir. Genellikle efendisine doğru hizmet edememiş samuraylara Edo hanedanı döneminde bir nevi onurlandırma amaçlı cezalandırma yöntemidir.

Seppukuda esas olan, samurayın yaşamı boyunca her an beklediği ölüme kendi eliyle fakat korkunç acılar içerisinde kavuşmasıdır. Zaman içerisinde harakiri "seppuku" yapmanın verdiği acıyı önlemek için intihar eden samurayın en yakın arkadaşına karnı kesme işlemini takiben kafasını kesme görevi verilmiştir, bu kişilere "kaishakunin" denilir ve genellikle samurayın en yakın ya da en güvendiği kişilerden seçilirdi.

Seppuku yapmak bir süre sonra yasaklanmış olmasına rağmen günümüze kadar var olmayı başarmıştır. Japon toplumunda kabahatli olmak ve bu kabahatin toplumca bilinir hale gelmesi çok büyük utanç sayıldığından zaman zaman uygulayanlar görülmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Seppuku

Seppuku İngilizce anlamı ve tanımı

Seppuku anlamları

  1. (noun) Same as Hara-kiri.

Seppuku tanım:

Kelime: sep·pu·ku
Söyleniş: se-'pü-(")kü, 'se-p&-"kü
İşlev: noun
Kökeni: Japanese
: HARA-KIRI 1

Seppuku

İngilizce Seppuku kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Seppuku, Selbstmord durch Herausnahme der Eingeweide (japanische Tradition)

Seppuku

İngilizce Seppuku kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. haraquiri

Seppuku

Fransızca Seppuku kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. seppuku, hara-kiri, honorable suicide formerly practiced by the samurai of Japan (when disgraced or under a death sentence)

Seppuku

Almanca Seppuku kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. (Japanese) suicide by disembowelment (also known as hara-kiri)

Seppuku

n. (Japanese) suicide by disembowelment (also known as hara-kiri) n. seppuku, hara-kiri, honorable suicide formerly practiced by the samurai of Japan (when disgraced or under a death sentence)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.