sera

Sıcak iklim ve bölgelerde yetişen ve kışın soğuktan zarar gören bitkilerin konduğu, kısmen veya tamâmen camla kapalı yer. Ser veya limonluk olarak da bilinir. Genelde portakal, limon, muz ve bunlara benzer nârenciye bitkileri buralarda yetiştirildiği ve saklandığı için, böyle bir düzen ve sisteme limonluk adı verilmiştir. ...

SERA (inglizce) türkçe anlamı
1. i. serum
SERA (türkçe) anlamı
2. sıcak iklim bitkilerinin yetiştirilmesi için bir bölümü ya da tümü camla kapatılmış yer
3. limonluk
4. camlık
camekân.
SERA (türkçe) anlamı
5. Sebze ve meyvelerin yetiştirildiği ve hava şartlarına karşı korunduğu cam ve naylonla kaplı yer
6. ser (II).
SERA (türkçe) anlamı
7. (Farsça) Kadın ismi - Saray. Büyük konak. Köşk.
1. [serum]n. clear fluid which separates from the blood during coagulation
2. clear bodily fluid of an animal
3. n. serum
4. clear fluid which separates from the blood during coagulation
5. clear bodily fluid of an animal
6. v. be
exist,
SERA (türkçe) ingilizcesi
7. [serum]n. clear fluid which separates from the blood during coagulation
8. clear bodily fluid of an animal
9. n. serum
10. clear fluid which separates from the blood during coagulation
11. clear bodily fluid of an animal
12. v. be
exist,
sera (almanca) ingilizcesi
13. [serum]n. clear fluid which separates from the blood during coagulation
14. clear bodily fluid of an animal,
sera (ingilizce) fransızcası
1. [serum]n. sérum
sera (ingilizce) almancası
1. [serum]n. Serum
sera (ingilizce) italyancası
1. [serum] s. (Biol) siero
2. (Bot) linfa
sera (ingilizce) ispanyolcası
1. [serum] s. suero
sera (ingilizce) portekizcesi
1. [serum] s. soro
sera (ingilizce) flemenkcesi
1. [serum] zn. serum
2. entstof
3. bloedwei

Sera hakkında detaylı bilgi

Sıcak iklim ve bölgelerde yetişen ve kışın soğuktan zarar gören bitkilerin konduğu, kısmen veya tamamen camla kapalı yer. Ser veya limonluk olarak da bilinir. Genelde portakal, limon, muz ve bunlara benzer narenciye bitkileri buralarda yetiştirildiği ve saklandığı için, böyle bir düzen ve sisteme limonluk adı verilmiştir. Cam, ışığı geçirdiğinden sera bitkilerinin gelişimine, fotosentezine imkan sağlar. Bu arada serayı rüzgar ve soğuktan da korur. Seralar soba, kalorifer veya elektrik sistemleriyle ısıtılmaktadır. Seralarda çoğunlukla alçak bir tuğla duvar üzerine metal veya ahşap iskelet yapılır. Camlar iskelete takılır. Kapılar üzerinde de küçük havalandırma pencereleri bulunur. Seraların yönü güneş ışığını rahat alabilecek şekilde seçilir. Modern seralar, kapalı havalarda cıva buharlı lambalarla aydınlatılarak “sun’i güneş ışığı” sağlanır. Böylece sera bitkilerinin fotozentezinin devamı sağlanır.

İlk seranın, 15. yüzyılın sonlarına doğru İtalya’da bir botanik bahçesinde kullanıldığı tahmin edilmektedir. Daha sonra özellikle Avrupa’da, 17. yüzyılda, camın özelliğinden faydalanılarak koruyucu ve ışık geçirici seralar yapılmaya başlandı. Bu seralar, soğuk, ılık, sıcak olmak üzere üç kısma ayrılır. Bunların içlerinde Akdeniz bölgesi, tropik ve astropik bölgelerin bitkileri de yetiştirilirdi. Seraların; toprak üstünde, toprak içinde ve duvara dayalı olmak üzere kısımlara ayrılan cinslerine Akdeniz bölgesinde rastlanmaktadır.

Dünyada yaygın olan sera çeşitleri:

Soğuk sera: Hafif donlardan zarar gören bitkilerle sıcaktan etkilenen bitkiler buralarda saklanır. Isıtma tertibatıyla, ısı derecesi sıfırın ancak birkaç derece üstünde tutulur.

Sıcak seralar: Ekvator ve tropik bitkilerin yetiştirildiği yerlerdir. Bunlarda sıcaklık normalde 30°C’de tutulur. Sıcaklığın 15°C’nin altına düşmesi tehlikelidir. Bunun için kuvvetli bir ısı düzeniyle havanın nemini de yüksek tutmak için bol suya ihtiyaç vardır.

Ilık seralar: Avusturya ile GüneyÇin bitkileri için kullanılır. Seralar içindeki sıcaklığın 10°-15°C arasında olması gerekir.

Toprak içindeki seralar: Genellikle üretme çiftliklerinde bu tip seralar kullanılır.

Üretim seraları: Çok sık, fide ve bitkilerin yetiştirilmesi için kullanılır. Bu tip seralarda ısıtma tertibatı alttan yapılır. Genelde cam çerçeve ile örtülmüş yastıklardan meydana gelir ve çok masraflıdır. Turfanda fide yetiştirmek için, eğik camla örtülmüş basit yapılı seralar da kullanılır. Halk arasında bunlar camekan olarak bilinir.

Duvara dayalı seralar: Kuzey tarafı duvara dayandırılıp, güneşin güneyden tamamen içeri girmesi sağlanır. Az ısıya ihtiyacı vardır. Masrafı azdır.

Çabuk olgunlaştırma seraları: Bu tip seraların çeşidi, içinde olgunlaştırılacak bitkiye ve meyveye göre değişir.

Hangi tip sera olursa olsun, mutlaka bol güneş alabilecek özelliğe sahip olması lazımdır.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Sera Gölü

Trabzon-Akçaabat arasında bulunan göl. Bu göl 1950 yılında Sera Deresi Vâdisinde, kışın meydana gelen bir heyelan sonucu ortaya çıkmıştır. Küçük karekteristik bir set gölüdür. Bulunduğu Sera Vâdisi, volkanik bir arâzidir. Burada akan derenin sol yamacından heyelan sebebiyle ...

Sera Gazı

Sera gazları; sera etkisini destekleyen ve atmosferde bulunan bileşiklerdir. Sera gazlarının bir kısmı kendi kendine oluşurken, bir kısmı da insanlar tarafından üretilir. Doğal yollarla oluşan sera gazları su buharı, karbondioksit, metan, nitroz oksit ve [ozon içerir. İnsan ...

Corriere Della Sera

Corriere della Sera (Türkçe: ''Akşam Postası''), Milano'da basılan günlük gazete.İtalya'nın önde gelen ve en eski gazetelerinden biridir.Dış haberleri ve bağımsızlığıyla tanınmış, II. Dünya Savaşı'ndan sonra uzun yıllar İtalya'nın en seçkin gazetesi olmuştur.

Sera (şirket)

sera GmbH., Almanya'nın Heinsberg şehri merkezli Josef Ravnak tarafından 1970 yılında canlı hayvan yemi ticareti amacıyla kurulmuş olan küresel şirkettir.

Sera Etkisi

Ser’a etkisi (Greenhouse Effect), ideal ölçüde ve ölçekteki atmosfere sahip olan Dünya’nın en önemli özelliğidir. Suyun 0ºC’de donması ve 100ºC’de kaynaması, aslında atmosferin gezegeni bir battaniye gibi sarıp, onu en konforlu mekân haline getirmesi ile açıklanır. ...

Sera Gazı Emisyonu

...Bu gazların atmosferdeki miktarına verilen addır.

Quien Sera

Sway, Meksikalı besteci Pablo Beltrán Ruiz'in 1953 yılında bestelediği mambo tarzındaki parça olan ¿Quién será? 'nın İngilizce versiyonudur.

Savma'a Sera

Sovme-e Sara (Farsça: صومعه سرا ), İran'ın kuzeyinde Gilan Eyaleti'ne bağlı şehir.

Savma'a Sera Merkezî Bahşı

Sumeye Sara merkezî bahşı (Farsça: بخش مرکزی شهرستان صومعه‌سرا‎), İran'ın Gilan Eyaleti'nde bulunan Sumeye Sara şehristanı'nın 3 bahşından birisidir.

Savma'a Sera şehristanı

Sovme-e Sara şehristanı (Farsça: شهرستان صومعه‌سر), İran'ın Gilan Eyaleti'ne bağlı olan 16 şehristandan birisidir.

Evening

Evening 2007 yılı yapımı, Susan Minot'un eserinden uyarlanmış olan sinema filmi.