seri bağlama

Elektriksel elemanların seri bağlanmasında önemli olan elemanlarının birbirine bağlı uçlarının işaretidir. Her bir elemanın ucu sonraki kondansatörün ucuna bağlandığında seri bağlama sağlanmış olur.

Seri bağlama

düzenle|Eylül 2007thumb|200px|right|Seri bağlanmış kondansatörler Elektriksel elemanların seri bağlanmasında önemli olan elemanlarının birbirine bağlı uçlarının işaretidir. Her bir elemanın <math>\ -</math> ucu sonraki kondansatörün <math>\ +</math> ucuna bağlandığında seri bağlama sağlanmış olur. Yandaki resimde düzgün olarak seri bağlanmış 3 adet kondansatör bulunmaktadır. Seri bağlı elemanların herbirinden geçen akım aynıdır. Her bir elemanın uçları arasındaki gerilimin toplamı ise o elemanlara uygulanan toplam gerilimi verir.

KondansatörKondansatörler seri bağlandığı zaman, kaynak akımı her bir kondansatörden geçen akıma eşit olur, kaynak gerilim ise her bir kondansatörün gerilimlerinin toplamı olur.

Zaman domeninde hesap<math>\ v = v_1 + v_2 + v_3</math>
<math>\ i = i_1 = i_2 = i_3</math>


<math>\ v = v_1 + v_2 + v_3 = \frac \cdot \int_0^t i_1 dt + \frac \cdot \int_0^t i_2 dt + \frac \cdot \int_0^t i_3 dt</math>


<math>\ v = (\frac + \frac + \frac ) \cdot \int_0^t i dt = \frac {C_{es \int_0^t i dt</math>


<div style="text-align: center;">
<math>\ \frac + \frac + \frac </math>
</div>

Frekans domeninde hesap<math>\ V = V_1 + V_2 + V_3</math>
<math>\ I = I_1 = I_2 = I_3</math>


<math>\ V = V_1 + V_2 + V_3 = \frac I_1 + \frac I_2 + \frac I_3</math>


<math>\ V = \frac (\frac + \frac + \frac ) I = \frac (\frac {C_{es) I</math>


<div style="text-align: center;">
<math>\ \frac + \frac + \frac </math>
</div>

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar