SERIM (türkçe) anlamı
1.
2. 1 . Serme işi.
3. 2 . edebiyat Oyun
4. roman
5. hikaye
6. masal vb. anlatı türlerinde kişilerin ve çevrenin tanıtıldığı
7. konunun
olayın anlatılmaya başlandığı bölüm.
SERIM (türkçe) anlamı
8. öykü roman gibi anlatı türlerinde konunun kişilerin
9. çevrenin tanıtıldığı
olayın anlatılmaya başlandığı bölüm.
SERIM (türkçe) anlamı
10. (Türkçe). 1. Serme işi. 2. Sabırlı. 3. Genellikle öykülerde başlangıç bölümüne verilen ad. - Erkek ve kadın adı olarak kullanılır.
SERIM (türkçe) ingilizcesi
1. [seri]n. serial
2. series
3. battery
4. cycle
5. sequence
6. setn. sherry,
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bülent Serim

Bülent Serim, (d. 1948, Mersin), Türk bürokrat.

Serim (anlatı)

Serim (); Oyun, roman, hikâye, masal, senaryo vb. anlatı türlerinde kişilerin ve çevrenin tanıtıldığı, konunun, olayın anlatılmaya başlandığı bölümdür.

Mehmet Sadettin Serim

Mehmet Sadettin Serim (d. 1889, İstanbul) - (ö. 14 Ağustos 1943), Türk siyasetçi.

Roman

Roman olmuş veya olması muhtemel olayların anlatıldığı uzun yazılardır. İlk örneklerini 15.y.y. da Fransız yazar Rabelais vermiştir. Ancak asıl niteliklerini Romantizm ve Realizm akımları döneminde kazanmıştır. Roman belli bir olay etrafında gelişir ve olaylar ...

Kritisizm

(Os. Tenkîdîye mezhebi, Mesleki intikadîye, Felsefei intikadîye; Fr Criticisme, Al. Kriticismus, İng. Criticism, İt. Criticismo) Alman düşünürü Immanuel Kant'ın öğretisi...

Hikaye

Hikaye yada Öykü, olmuş veya olabilecek hayat olaylarını anlatan romandan kısa edebî yazılar. Özellikleri romanın özelliklerinin aynı olmasına rağmen, onun kadar uzun olmayıp, kısadır. Bu yüzden hikayelerde olay fazla genişletilmez

Bertolt Brecht

Bertolt Brecht, kısaca Bert Brecht, asıl adı Eugen Berthold Friedrich Brecht; 10 Şubat 1898 Augsburg'da doğdu; 14 Ağustos 1956 Berlin'de öldü.

Eski Yunan Tiyatrosu

Eski Yunan tiyatrosunun altın çağı Aiskhylos’un (İÖ 525-456) trajedileriyle başladı. Bunların çoğu birer üçleme oluşturur. Üçlemedeki her oyun kendi başına bir bütün olmakla birlikte öbür iki oyunla aynı konuyu işler.

Leyla Hanım

Şair, bestekar ve yazar Leyla Saz Hanım 6 Aralık 1936'da İstanbul'da öldü. Hekimbaşı İsmail Paşa'nın kızı olan Leyla Hanım çocukluğunda 7 yıl sarayda Sultan hanımların nedimeliğini yapmış; Harem hayatını yakından tanıma olanağı bulmuştu. Sultan hanımlarla birlikte ...

Garip Akımı

Orhan Veli, Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday'ın öncülüğünü yaptığı şiir akımına verilen isim. Garip akımı şairleri, Türk şiirinde o güne kadar yer etmiş kalıp ve anlayışlardan kurtulmak gerektiğini savunur ve biçimciliğe, duygusallığa karşı çıkıp, söyleyiş ...

Ali Darmar

ALİ DARMAR (d.1946) İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda Verda Ün ile piyano çalışmış, ayrıca Ferdi Ştatzer ve Popi Mihailides’in özel öğrencileri olmuştur. Aynı zamanda İstanbul Eczacılık Yüksek Okulu’nu bitirmiştir.

Leyla Saz Hanım

Leyla Saz (1850-6 Aralık 1936) Türk besteci, yazar, şair. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına tanıklık etmiş, bu dönemde yaşanan kültürel geçiş sürecini eserlerine yansıtmış bir sanatçıdır.

Midas'ın Kulakları

Türkiye tiyatrosunun yapı taşlarından biri olan Güngör Dilmen`in 29 yaşında kaleme aldığı Midas`ın Kulakları adlı oyun, ustanın ve Midas Üçlemesinin ilk oyunu.

Midas'ın Kulakları (oyun)

Türk tiyatrosunun yapı taşlarından biri olan Güngör Dilmen`in 29 yaşında kaleme aldığı Midas`ın Kulakları adlı oyun, ustanın ve Midas Üçlemesinin ilk oyunu.