Serin

Serin (Ser, S), organik bir molekül ve aynı zamanda hayvansal proteinlerde sıkça bulunan aminoasitlerden biridir. Hayvansal proteinlerde serinin sadece L-stereoizomeri bulunur.

SERIN (almanca) türkçe anlamı
1. bir tür kanarya
2. kanarya
SERIN (fransızca) türkçe anlamı
3. [le] kanarya
SERIN (inglizce) türkçe anlamı
4. i. ispinoz
5. kanarya
SERIN (türkçe) anlamı
6. Az soğuk
7. ılık ile soğuk arası (hava). Hoşa giden
8. hafif bir soğukluk veren (şey):... kuşluk vaktinin sıcağına rağmen bina loş ve serin.- R. H. Karay.
9. 2. anlamı Serinus canarius
10. kanarya
11. 3. anlamı bir tür kanarya. kanarya.
SERIN (türkçe) anlamı
12. (hava için) az soğuk
13. ılık ile soğuk arası.hoşa giden
14. hafif bir soğukluk veren (şey).
1. n. type of small finch that is related to the canary (native to Europe and northern Africa)n. serine
2. amino acid derived from vitamins B-6 and niacin (required for metabolism of fats
muscle development and a healthy immune system)n. canary,
SERIN (türkçe) ingilizcesi
3. n. type of small finch that is related to the canary (native to Europe and northern Africa)n. serine
4. amino acid derived from vitamins B-6 and niacin (required for metabolism of fats
muscle development and a healthy immune system)n. canary,
Serin (almanca) ingilizcesi
n. type of small finch that is related to the canary (native to Europe and northern Africa),
Serin (fransızca) ingilizcesi
5. (m) n. canary,

Serin İngilizce anlamı ve tanımı

Serin anlamları
    (noun) A European finch (Serinus hortulanus) closely related to the canary.
Serin tanım:
Kelime: se·rin
6. Söyleniş: s&
7. -'ran
8. İşlev: noun
9. Kökeni: French
10. : a small yellow and grayish Old World finch (Serinus serinus) that is related to the canary
11.
SERIN (türkçe) fransızcası
1. [le] kanarya
SERIN (türkçe) almancası
1. adj. frisch
Serin (fransızca) italyancası
1. (ornithologie) canarino (m)
2. canario (m)
Serin (fransızca) ispanyolcası
1. (ornithologie) canario (m)
Serin (fransızca) portekizcesi
1. (ornithologie) canário (m)
Serin (fransızca) flemenkcesi
1. (ornithologie) kanarie (m)
2. kanariepiet (m)

Serin hakkında bilgiler

Kimyasal yapısı 3 boyutlu modeli Serin (Ser, S), organik bir molekül ve aynı zamanda hayvansal proteinlerde sıkça bulunan aminoasitlerden biridir. Hayvansal proteinlerde serinin sadece L-stereoizomeri bulunur. Serin insan vücudu tarafından glisin gibi diğer metabolitlerden sentezlenebildiği için dışarıdan beslenme yoluyla alınması şart değildir. Serin, ilk olarak ipek proteinlerinden 1865 yılında izole edilmiştir. İpek bol miktarda serin içerir. Serin ismini, ipek'in latincesi sericum 'dan almaktadır. Serin'in moleküler yapısı ilk defa 1902 yılında çözülmüştür. ==Sentezi== Serin ve glisinin sentezi 3-fosfogliserat'ın oksidasyonuyla başlar. Bu oksidasyon reaksiyonundan elde edilen 3-fosfohidroksipirüvat, glutamik asit bir transaminasyon reaksiyonunda kullanılır. Bu tepkimenin sonucunda üretilen 3-fosfoserin'den inorganik fosfat (Pi) grubunun ayrılması sonucunda serin sentezi tamamlanmış olur. ==Fonksiyonları== Serinin metabolizmada önemli fonksiyonları vardır. Pürinler, pirimidinler, sistein, triptofan (bakterilerde) ve daha bir çok metabolitin biyosentezinde serin önemli bir role sahiptir. Enzimlerin moleküler yapısına dahil edildiğinde, serinin, katalitik fonksiyonların yerine getirilmesinde çok önemli rolleri bulunur. Kemotripsin ve tripsin gibi bir çok enzimin katalitik olarak aktif olan kısımlarında serin bulunduğu gözlenmiştir. Sinir gazları ve haşere ilaçlarında kullanılan bazı kimyasal maddeler, asetilkolin esteraz enziminin katalitik aktif bölgesindeki serin molekülünü kimyasal olarak değiştirerek bu enzimin fizyolojik fonksiyonunu tamamiyle engellerler. Esteraz enziminin enzimatik aktivitesinin yokluğunda, asetilkolin isimli nörotransmitter kısa süre içerisinde organizma için hayati tehlike oluşturacak bir ölçüde birikir, kasılmalar ve ölüm vuku bulur. Serin racemerase enzimi tarafından substrat olarak L-serin kullanılarak sentezlenen D-serin, sinir hücrelerinin iletişiminde kullanılan bir moleküldür.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Serin maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Colorado

Colorado (''Kolorado''), ABD'nin Orta-Batı bölgesinde yer alan en yüksek eyaletidir. Eyalet Doğu'da Great Ovaları, merkezde Rocky Dağları, Batı'da Colorado Ovası ve Kuzeybatı'da Intermontane Havzası olmak üzere dört ana bölgeye ayrılmıştır. Yazları serin ve kuru, kışları ise ...

Ladin

Ladin Türkiye’de yetiştiği yerler: Doğu Karadeniz. Kışın iğne yapraklarını dökmeyen, daimi yeşil sürgünleri bulunan ağaçlar. Yalnız, uzun iğne yaprakları, dallar üzerinde teker teker bulunur. Yapraklar kısa, dört köşeli ve her bir yüzeyinde beyazımsı bir mum çizgisi ...