Severuslar Hanedanı

Severuslar Hanedanı

Severuslar Hanedanı |image=200px |caption=Hanedanın ilk İmparatoru Septimius Severus`un su mermerinden büstü.

Severuslar Hanedanı, Roma İmparatorluğu`nun 2. yüzyıl sonu - 3. yüzyıl başına damgasını vuran ve akrabalık bağıyla birbirine bağlı İmparatorların oluşturduğu hanedanlık. İmparatorluğun 3. yüzyıl krizlerine girmesinden önceki son Princep dönemi imparatorlardır.

İmparator ve Sezarlar

left|300px|thumb|``Caracalla ve Geta``, Alma-Tadema (1907).]
``Hanedanlık ilişkileri için: bkz. Severuslar Hanedanı aile ağacı``
Severus Hanedanı mensubuplarının (``İmparator`` ve/ya da ``Sezar``) hükümdarlık süreleri:

Septimius Severus (193–211)

Caracalla (198–217)

Publius Septimius Geta (209–211)

Ara dönem: Macrinus (``İmparator``, 217–218) ve Diadumenian (``Sezar``, 217–218)

M.M. Opelius Macrinus, 164 yılında Caesarea`da doğmuştur. Basit bir aileden gelmesine rağmen (Severus Hanedanı ile bir bağı olmammasına rağmen dynasty), imparatorluk sarayında yetişmiş ve Caracalla tarafından praetorian muhafızlar`ın prefect`i yapılmıştır. İmparatorun bir olayda sergilediği vahşet ve gaddarlık üzerine ona karşı düzenlenen bir komploya katılmış ve praetorian muhafızlar`a da kendisine katılma emri vermiştir. 8 Nisan 217`de, Caracalla Carrhae seyahati sırasında suikaste kurban gitmiştir. Macrinus 3 gün sonra Augustus ilan edilmiştir.

Saltanatının başındaki en dikkat çekici kararı Persler`le yapmış oldu barış antlaşmasıdır. Bir çok insan bu antlaşmanın şartlarının Roma için küçük düşürücü olduğunu düşünmüştür. Her halukarda düşüşünün başlangıcı olarak Caracalla`nın Doğu`daki birliklere vadettiği ödülleri vermeyi reddetmesi olarak gösterilir. Kışı geçirmek için çekildiği Roma eyaleti Suriye`de birlikler yüzünü Elagabalus`a çevirmeye başladılar. Suriye`deki isyancı ordudan kendisine sadık olan askerlerle ayrılarak Elagabalus`la savşmak üzere Antakya`ya gitti. Her ne kadar praetorian muhafızlar çok iyi savaşsalarda askerleri kaybetmekten kurtulamadı. Macrinus, Chalcedon`a kaçtı ancak otoritesi kaybolmuştu ve 14 ay sonra kısa saltanatının ardından bir ihanet sonucu yakalandı ve idam edildi.

M. Opelius Diadumenianus, Macrinus`un 208 yılında doğan oğludu. 217 yılında babası İmparator olunca Sezar unvanı aldı. Babasının Antakya`da yenilmesi üzerine Pers topraklarına kaçmaya çalıştıysa da, yakalandı ve idam edildi.

Elagabalus (218–222)

Alexander Severus (222–235)Severus Hanedanı kadınları

Severuslar Hanedanı kadınları Septimius Severus`un karısı Julia Domna ile başlar.

Linkler

Kaynak

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Severan_dynasty |tarih=30 Ekim 2007 |dil=İngilizce |madde=Severan dynastyİlgili konuları ara

Yanıtlar