Seyahatn��Me (Evliya ��Elebi)

Abdürreşid İbrahim

Abdürreşid İbrahim (1857-1944), Rusya Türklerinin ilk siyasî temsilcilerinden olması yanında, İslâm'ın ve Müslümanların müdafii/bayraktarı, ayni zamanda da Türklüğün çok önemli bir aksiyon adamıydı.

Oda Boro

Oda Boro, dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi olan Sadun Boro'nun Alman asıllı eşi. Sadun Boro'nun 1962'te yaptırdığı kendi yelkenlisi 10.5 m.lik Kısmet ile Dünya seyahatine çıkan Sadun-Oda Boro çifti Kanarya Adaları'dan alıp, Miço adını verdikleri kediler...

Mübah

Mübah veya helâl (ayrıca ``mubah``) İslam dini terimi. İslam dininde inanan kişinin gerçekleştirmesine (yapmasına) Allah (fıkıh bağlamında `Şâri`) tarafından izin verilen fiillere verilen isimdir. Her ne kadar sözcük köken bakımından bir İslam dini terimi...

Haluk Karamanoğlu

(1947, İstanbul -…)

Gine Bissau pasaportu

Gine Bissau pasaportu Gine-Bissau vatandaşlarının ülke dışına seyahatleri için verilir. Bu uluslararası seyahatin kanıtıdır. Bu ehliyet kimlik için de kullanılabilir. Pasaport aynı zamanda, vatandaşlığın temel kanıtıdır.

Balonla Beş Hafta

Balonla Beş Hafta, (Fransızca: Cinq semaines en ballon) Fransız yazar Jules Verne'in, 1863 yılında basılan macera romanı. Eser, “Üç İngiliz'in Afrika Gezisi ve Keşifleri” alt başlığını taşır.

Osman Atasoy

Osman Atasoy, 1992-1997 yılları arasında "Uzaklar" adlı teknesi ile dünyayı dolaşan Türk denizcidir.

Mali pasaportu

Mali pasaportu Mali vatandaşlarına ülke dışına seyahat için verilir. Bu uluslararası seyahatin öncelikli kanıtıdır. Pasaport, ulusal kaydı kartı veya ehliyet kimlik için de kullanılabilir. Aynı zamanda, vatandaşlığın temel kanıtıdır.

Sloven pasaportu

Sloven pasaportu Slovenya'nın uluslararası seyahati kolaylaştırmak için Sloven vatandaşlarına verdiği belgedir. Avrupa Birliği ülkelerine yapılan seyahatlerde Sloven vatandaşları kimlik kartlarını kullanabilirler. Slovenya vatandaşları kimlik kartları ile...

Eralp Akkoyunlu

Eralp Akkoyunlu (doğumu 1933, İstanbul), dünyayı dolaşan 5. Türk denizcidir.1933`te İstanbul`da doğdu, çocukluğunu Büyükada`da geçirdi.