Seyhun Ayaş

thumb|right|Seyhun Ayaş

Seyhun Ayaş (d. 13 Nisan 1959, Ankara - ö. 8 Ekim 2007, Seul) (Tiyatro) ışık dekoratörü.

1977 yılından 1993`e kadar Devlet Tiyatroları`nda ışık uzmanı olarak çalışan Ayaş, 1987 - 1989 yılları arasında Trabzon Devlet Tiyatrosu`nda ışık şefliği; 1993`ten sonra ise ışık tasarımcısı olarak görevini sürdürdü.

1991`de Kültür Bakanlığı desteğiyle gittiği İngiltere`de, National Theater`de sahnelenen “Arturo Ui`nin Önlenebilir Tırmanışı”, ``“Royal Shakespeare”`` de ise ``3. Richard`` oyunlarının ışık tasarımı çalışmalarına katkıda bulundu. Trabzon Devlet Tiyatrosu`ndan sonra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü`nün ışık tasarımları ve öğrencilerle ışık çalışmaları; 1993 ve 1996 yıllarında ise Bilkent Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali teknik koordinatörlüğünü yürüttü.

2004 - 2005 yıllarında sanat teknik müdür yardımcısı olarak çalışan Seyhun Ayaş; Devlet Tiyatroları`nda çalışmanın yanında, 2005 yılından itibaren Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü Rejisörlük sanat dalında ``Öğretim Görevlisi`` olarak görev yapmaktaydı.

Romanya`daki ``Tony Bulandra Tiyatrosunun 6 Ekim 2007 tarihinde prömiyer yapan ``Romeo ve Juliet`` adlı oyununda ışık tasarımını üstlenen Ayaş; Türkiye`de birçok oyunda ışık tasarımı yapmış ve ödüller kazandı.

Romanya`dan dönüşünün hemen ardından, Güney Kore ile yapılan işbirliği ve diplomatik ilişkilerin başlamasının 50. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde; Seul`de düzenlenen “I. ULUSLARARASI ULUSAL TİYATRO FESTİVALİ” nde 10, 11 Ekim tarihlerinde temsil edilecek olan ``“Salome”`` adlı oyunun ışık tasarımını hazırlamış ve tasarımdaki başarısı ile dikkat çekmişti. 7 Ekim Pazar günü “Salome” ekibi ile Seul`e hareket eden Devlet Tiyatroları ışık dekoratörü Seyhun Ayaş, Seul havaalanında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Linkler

Tiyatro

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar