Seyit Abdullah Özenbaşlı

Seyit Abdullah Özenbaşlı (d. 1867 Bahçesaray - ö. 1924; Akmescit), Kırım Tatar yazar, şair ve Kırım Tatar siyaset adamı. Kırım milli hareketi önderlerinden, Milli Fıkra liderlerinden Ahmet Özenbaşlı'nın babasıdır.

Seyit Abdullah Özenbaşlı (d. 1867 Bahçesaray - ö. 1924; Akmescit), Kırım Tatar yazar, şair ve Kırım Tatar siyaset adamı. Kırım milli hareketi önderlerinden, Milli Fıkra liderlerinden Ahmet Özenbaşlı'nın babasıdır. İsmail Gaspıralı'nın yakın dostu olan Seyid Abdullah Özenbaşlı, Kırım'da yayınlanan Tercüman Gazetesi'nin de yazarlarındandır. Şiirleri, makaleleri ve eserlerinin önemli bölümü Tercüman gazetesinde yayınlanmıştır. Şair, haksızlığa, adaletsizlikke, dine hurafe karıştıranlara ve cahil mollalara karşıydı. Eserlerinde çarlık Rusya'sına ve halkının gelenekçi, durgun zihniyetine karşı çıkıp, aktiv ve dinamik bir mücadeleyi savundu.

Eserleri

* Ey Gönül (şiir, Tercüman, 1902) * Bahçesaray Destanı (şiir, Tercüman, 1902) * Olacağa Çare Olmaz (üç perdelik oyun, Bahçesaray, Tercüman matbaası, 1902 (yazıldı: 1897)) * Tatar'ın Vasiyeti; Cenaze Başında (şiirler, Yeni Dünya, 1924)

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.