Seyit Ali Çubuk

thumb|170px|Seyit Onbaşı Bilgi Kutusu Asker |isim=seyit onbaşı |yaşadı=1889-1939 |doğum_yeri=çamlık manastır köyüSeyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Abdurrahman, annesinin ki Emine idi.

Seyit Ali Çubuk, veya Seyit Ali Onbaşı, (d. Eylül 1889, Havran - ö. 1939) Birinci Dünya Savaşı`nda Çanakkale Cephesi`nde çarpışan asker.

1909 yılında Osmanlı Ordusu`na katıldı. Balkan Savaşı`nda çarpıştı. Birinci Dünya Savaşı`nın başlaması ile Çanakkale Cephesi`nde topçu eri olarak göreve başladı. Rütbesinin ne zaman onbaşıya yükseltildiğine ilişkin bilgi yoktur.

18 Mart 1915`de Müttefik donanması Çanakkale Boğazı`nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sıorada Seyit onbaşı Rumeli Mecidiye Tablası`nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Çatışma sırasında Fransız savaş gemisi Bouvet vurularak hareketsiz kaldı ve batmaya başladı. Gemi mürettebatını kurtarmak için yardıma İngiliz Ocean ve Fransız Irresistible gemileri geldi. Ancak çatışma sırasında Seyit Ali`nin görevli olduğu topun vinci arızalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 275 kg ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, üçüncü atışında İngiliz gemisi Ocean`a isabet sağladı. Bu isabet ile gemide oluşan hasar neticesinde mürettebat gemiyi terk etmek zorudna kaldı.

Savaşın sona ermesi ile 1918`de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çubuk soyadını aldı. Aynı yıl hayatını kaybetti.

Türk-biyo-taslakAyrıca bakınız

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar