Seyyid YALÇIN

Âşık Seyyid Yalçın, 1908 yılında ulaş ilçesine bağlı Eskikarahisar köyünde doğmuştur. Babası Bilal Ağa, annesi Esma Hanım'dır. Soyu

Âşık Seyyid Yalçın, 1908 yılında ulaş ilçesine bağlı Eskikarahisar köyünde doğmuştur. Babası Bilal Ağa, annesi Esma Hanım'dır. Soyu Erzincan'lı Terzi Baba'ya kadar uzanmaktadır.

Âşık Seyyid Yalçın'ın şiirde üstadı Darendeli Hulusi Efendi'dir. Badeli, aşıklardan olan şair, aşıklık badesini Niyazi-i Misri’nin elinden içmiş, bunun etkisiyle şiirlerinde bir süre Misri mahlasını kullanmıştır. Âşık Seyyid Yalçın, Sivas merkeze yerleşip ihramcızade’ye intisap etmiş, bu intisap onu tasavvufi şiirler söylemeye yöneltmiştir.

Hoş sohbeti ve şifahi kültürü dolayısıyla çevresinde çok sevilip sayılmıştır. Şiirleri; Minhaci, Emsali, Kertmeli Mesleki gibi şairlerin şiir anlayışı doğrultusundadır. Şiirlerinin hece kuruluşları ve durakları sağlam denilebilir. Sık sık dini konulara değinmiş olsa da şiirlerindeki hakim tema dünyanın geçiciliğidir. Âşık Seyyid Yalçın hakkında müstakil bir çalışmayı 1994 yılında "Âşık Seyyid Yalçın'ın Hayat Hikayesi ve Şiirleri" adıyla Ali Şahin Canozan yapmıştır.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.