Shai

Shai (ayrıca bazen Shay, Sai ve Yunanca Psais olarak) Mısır mitolojisinde kader kavramının tanrısallaştırılmasıydı. Bir cinsiyet ile ilişkilendirmek için neden olmayan bir kavram olarak, Shai bazen daha olağan erkek olma anlayışından ziyade kadın olarak kabul edildi; bu durumda Shai, Shait (ismin dişil formu) olarak anılırdı. Adı, emredilen (olan) anlamına geldiği için onun işlevini yansıtır.

Kaderin tanrısı olarak, her insanın yaşam süresini belirlediği ve Duat'ta ölen kişinin ruhunun yargısında bulunduğu söylenirdi. Bazen karısı olarak Mesenet gösterilir, sonraki yıllarda Renenutet ile ilişkilendirilmiş ve servet kabul eden bir tanrıça haline gelmişti.

Ptolemaik Mısır döneminde kader tanrısı Shai, servet tanrısı olan Yunan tanrısı Agathodaemon ile özdeşleştirildi. Bu nedenle, Agathodaemon bir yılan olarak kabul edildiğinden ve Shai kelimesi aynı zamanda Mısır'da domuz anlamına geldiğinden, Helenik dönemde, Shai bazen Mısır bilimciler tarafından Shai hayvanı olarak bilinen yılan başlı bir domuz olarak tasvir edildi.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.