--}}

Shulamith Firestone

Shulamith Firestone (1945 yılında Ottowa (Kanada)`da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, feminist yazar, eylemci.

Shulamith Firestone (1945 yılında Ottowa (Kanada)`da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, feminist yazar, eylemci.

St. Louis`de büyümüş ve daha sonra New York`a taşınıp orada yaşamıştır. Rabbi Tirzah Firestone`un ablasıdır. Eğitimini Yavneh of Telshe Yeshiva, Washington University ve Art Institute of Chicago`da almıştır. Art Institute of Chicago`da resim dalında Güzel Sanatlar mezuniyet derecesi almıştır. Erken dönem gelişen radikal feminizmin merkezi figürlerinden birisi ve New York Radical Women, Redstockings ve New York Radical Feministleri`nin kurucu bir üyesi olmuştur. 1970`de ``Kadın Özgürlüğü Davasını yazmıştır.

Art Institute`deki çalışması sırasında bir belgesel filme konu olmuş, ancak film gösterime girmemiştir. 1990`lı yıllarda Elisabeth Subrin isimli deneysel filmyapımcısı tarafından film keşfedilmiştir. Subrin, orjinal belgeseli kare kare yeniden çekip; “Shulie” ismiyle 1997`de tamamlamıştır

Chicago`da yaşarken, Firestone Jo Freeman ile organize etmek için Westside Group`a katıldı (Chicago Women`s Liberation Union`ın bir selefi/atası sayılır). Ekim 1967`de New York Radical Women`ı başlatmaya yardım etmek için NY`a taşındı. 1969`da NYRW`da “politikler” (sosyalist feministler) ile radikal feministler arasında derin biçimde ayrıştı. Firestone son grubun merkezi bir figürüydü. NYRW çözüldüğünde, liderlik biçimi üzerine anlaşmazlıklar ve “kendini beğenme”nin farkına varmaları üzerine, Firestone ve Ellen Willis 1969 Şubat`ında Redstockings adlı radikal feminist grubu kurdular. Firestone, 1969 yılının sonlarında New York Radical Feminists`i yeniden kurmak amacıyla Redstockings`den ayrılır. 1970`de Redstockings üyeleri ile ayrıştığının benzeri konular sebebi NYRF`den ayrılır.

1970`de “``Cinselliğin Diyalektiği``” yayınlandığı sıralarda, Firestone büyük ölçüde politik olarak aktif olmaktan vazgeçmiş, fakat kısa kurgu öyküler yazmak konusunda aktif kalmış ve kısa öykülerinin bir derlemesi “``Airless Spaces``” 1998`de yayınlanmıştır. “``Cinselliğin Diyalektiği``” etkili ve bolca alıntılanan feminist çalışma olmayı sürdürmektedir.

Cinselliğin Diyalektiği

Firestone, ``Cinselliğin Diyalektiğinde siyasal bir feminist teori ortaya koymak için Sigmund Freud, Wilhelm Reich, Karl Marx, Friedrich Engels ve Simone de Beauvoir`ın düşüncelerini sentezlemektedir. Kitap, ABD`de İkinci Dalga Feminizm`de büyük bir metin haline gelmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.