Sibirya grubu

Sibirya grubu ya da Kuzey Türk dilleri Türk dillerinin bir koludur. Bu gruba ait sekiz dilin toplam konuşucu sayısı 700.000 civarındadır.

Sibirya Grubu hakkında detaylı bilgi

Tüm Türk dilleri konuşanların sayısı birbirini anliyabilen dillerden oluşan grublara ayrıldığında böyle bir paylaşım ortaya çıkmaktadır. Sibirya grubu ya da Kuzey Türk dilleri Türk dillerinin bir koludur. Bu gruba ait sekiz dilin toplam konuşucu sayısı 700.000 civarındadır. Bu dilller doğu Türk dillerinden gelişmişdir. Göçebe yaşam şekli kapsamında kuzeye doğru göç edip Sibiryaya yayılmışlardır.

Bu diller günümüzde sadece sibirya coğrafyasına kısıtlı oldukları için Türkolojide Sibirya grubu olarak adlandırılırlar.

Dil Konuşucu sayısı Konuşulan ülkeler ve konuşucu sayıları  • ölmek üzere diyebiliriz! (Rusya) (Tuva Özerk Bölgesi)
Sınıflandırma

  • Sibiryaca (Kuzeydoğu Türkçe)
  • Kuzey
  • Yakutça, Dolganca
  • Güney
  • Yeniseyce, Hakasça, Şorca
  • Sayan: Tuvince, Tofaca (Karagasca) (a€ )
  • Altayca Lehçeleri: Oyratça; Tuba, Kumanda, Ku; Teloytça, Telengitçe)
  • Çulım


Kaynakça

  • Heinz F. Wendt: ``Fischer Lexikon Sprachen``, 1961 (ISBN-3-596-24561-3)


Bağlantılı KonularTürk dilleri/GrublarBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Sibirya grubu maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Sibirya Dil Grubu

Sibirya grubu ya da Kuzey Türk dilleri Türk dillerinin bir koludur. Bu gruba ait sekiz dilin toplam konuşucu sayısı 700.000 civarındadır.

Sibirya Türk Dilleri

Sibirya grubu ya da Kuzey Türk dilleri Türk dillerinin bir koludur. Bu gruba ait sekiz dilin toplam konuşucu sayısı 700.000 civarındadır. Bu dilller doğu Türk dillerinden gelişmişdir. Göçebe yaşam şekli kapsamında kuzeye doğru göç edip Sibirya'ya yayılmışlardır.

Sibirya Kurdu

Sibirya kurdu ya da Haski (Husky), yüzyıllarca kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılmış bir köpek ırkıdır.

Sibirya Ginsengi

''Eleutherococcus senticosus'', ''Acanthopanax senticosus'' veya bilinen adıyla ''Sibirya ginsengi'' eski Çin tıbbında kullanılan adaptojen olarak kabul edilen bitkilerden biridir.

Dolganca

Dolganca (Долган Тыла/Dolgan tıla, Сака-дулгаан тыла / Saka-Dulgaan tıla) Türk lehçelerinin Sibirya öbeğine ait, Saha Türkçesi ile hemen hemen bir gibi olan, Dolganların konuştuğu lehçe. Yok olmak üzere olan Türk lehçelerinden biridir.

Şorca

Şorca veya Şor Türkçesi(Шор тили), Şorlar tarafından konuşulan Türk lehçelerinin Sibirya öbeğine ait kolu, çağdaş Türk yazı dillerinden biridir. Tuva Türkçesine büyük benzerlik gösterir.

Altayca

Altayca veya Altay Türkçesi, çağdaş Türk yazı dillerinin Sibirya grubunda yer alan kollardan biridir. Rusya Federasyonu içindeki Altay Cumhuriyeti’nin resmî dilidir.

Tuvalar

Tuvalar (Tuvaca: Тывалар, Tıvalar) Rusya'nın Tuva Cumhuriyeti'nde ve Moğolistan'ın kuzeyinde yaşayan bir Türk halkıdır. Dilleri Türk dilleri'nin Sibirya grubu'na ait Tuvaca'dır.

Tsengel Türkçesi

Türk dilleri

Kök Monçakça

Türk dilleri

Soyot Tuka Türkçesi

Türk dilleri