Sibirya kaplanı

Sibirya kaplanı (Panthera tigris altaica) ya da bilinen diğer ismiyle Amur kaplanı, kedigiller (Felidae) familyasından Sibirya'da yaşayan bir kaplan alt türü.

Sibirya Kaplanı hakkında detaylı bilgi

Taksokutu | renk = Lightgreen | ad = Sibirya kaplanı | resim = Siberian-Tiger.jpg | resim_bilgi = | statü = CR | alem = Animalia (<small>Hayvanlar</small>) | şube = Chordata (<small>Kordalılar</small>) | sınıf = Mammalia (<small>Memeliler</small>) | takım = Carnivora (<small>Etçiller</small>) | alttakım = Feliformia (<small>Kedimsiler</small>) | familya = Felidae <br /> (<small>Kedigiller</small>) | cins = Panthera | tür = P. tigris <br />`` (<small>Kaplan</small>) | alttür = P. t. altaica | üçlü_ad = Panthera tigris altaica | üçlü_ad_yazar = (Illiger, 1815)

Sibirya kaplanı (``Panthera tigris altaica``), Amur kaplanı olarak da bilinir, kedigiller (Felidae) familyasından dünyanın en büyük ve en güçlü kaplanı aynı zamanda kedisi.

Fiziksel Özellikler

İri bir erkeğin boyu 90 santimi kuyruk olmak üzere 3 metreye yakındır. Ağırlığı ise 200 kiloyu aşabilir. Dişinin boyu 30 cm kısa, ağırlığı 45 kg azdır. Ten rengi kahverengimsi sarıdan paslı kırmızıya kadar değişir. Bali kaplanı en koyu renge sahip kaplan türüdür. Sibirya ve Mançurya gibi soğuk iklime sahip bölgelerde bulunan kaplanların tüyleri soğuktan korunmaları için daha uzundur.

Dağılım

Sibirya kaplanı Sibirya`nın seyrek ormanlarında yaşar. Dev patileri ve uzun tüyleri 1 metreyi geçen karda bile rahatça yol alabilmesini sağlar. Kar ona her açıdan avantaj sağlar. 1900`lü yıllarda sibirya kaplanı Kore`de, Çin`de ve Mongolya`da da yaygınlık gösteriyordu. Fakat bugün maalesef Yalnızca Rusya`nın güneydoğusunda ve Kuzey Kure`de yaşamını sürdürüyor.

Beslenme

Sibirya kaplanı, yaban domuzu, mus geyiği, karaca, benekli geyik gibi hayvanlarla birlikte tavşan gibi kemirgenleri de avlar. Balıkla beslendiği de olur. Hatta bazen siyah ayı ve boz ayıların yavru veya yaşlı olanlarını avlayabilirler. Ayrıca kurtlar da bu kedilere yem olabilir.kedi-taslakBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Sibirya kaplanı maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Amur Kaplanı

Sibirya kaplanı (Panthera tigris altaica) ya da bilinen diğer ismiyle Amur kaplanı, kedigiller (Felidae) familyasından Sibirya'da yaşayan bir kaplan alt türü.

Bengal Kaplanı

İri bir erkek Bengal kaplanının boyu 3 metreye kadar uzayabilir. Dişilerin boyu ise 2.6 metre kadardır. Ağırlık erkek kaplanlarda 290 kilograma kadar çıkabilir. Dişi kaplanlar ise 200 kilogram civarındadırlar. Ayrıca ağır kilolarına rağmen çok iyi birer yüzücülerdir.

Liger

Liger (Türkçe: Kaslan), erkek aslanla dişi kaplanın çiftleşmesinden ortaya çıkan yavruya verilen isim. Bu isim İngilizcedeki aslan (lion) ve kaplan (tiger) kelimeleri birleştirilerek türetilmiştir.

Panthera

Panthera, kedigiller (Felidae) familyası içinde sınıflanan bir cinstir. Çok iyi bilinen ve soyunu sürdürmekte olan aslan, kaplan, pars ve jaguarı içeren Panthera, bünyesindeki bu dört türle, büyük kedilerin yaklaşık yarısını kapsar.

Panthera Tigris Altaica

Sibirya kaplanı (Panthera tigris altaica) ya da bilinen diğer ismiyle Amur kaplanı, kedigiller (Felidae) familyasından Sibirya'da yaşayan bir kaplan alt türü.

Sığın

Sığın, sığın geyiği, taçboynuzlu geyik ya da mus (Alces alces), geyikgiller (Cervidae) familyasının ve karacagiller (Capreolinae) alt familyasının monotipik Alces cinsinden, Kuzey Avrasya ile Kuzey Amerika'da yaşayan, kürek boynuzlu ve boynu sakallı, yarı sucul iri bir geyik türü. ...

Kaplan

Kaplan Yaşadığı yerler: Asya’nın sazlık ve nemli ormanlarında. Özellikleri: Kedi cinsinin en büyük ve en yırtıcı memeli hayvanı. Erkeğin boyu üç metre, ağırlığı 250 kg kadardır. Aç kalınca köylere inerek hayvan ve insanlara da saldırır. Ömrü: 25 yıl kadar. ...

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi, Kuş Cenneti ve Botanik Parkı 1991 yılında, soyları tükenmekte olan hayvanların bakımlarını üstlenmek ve soylarının devamını sağlamak amacıyla Kuş Cenneti ve Çevre Güzelleeştirme Vakfı bünyesinde ya da denetiminde Bayramoğlu-Darıca `da ...

Amerika Aslanı

Amerika aslanı, (Panthera leo atrox), kedigiller familyasından, fosil buluntularından tarihöncesinde yaşağıdı tespit edilen bir aslan alt türüdür.

Amur Parsı

Amur parsı (Panthera pardus orientalis), kedigiller (Felidae) familyasından bir pars alt türü. Dünyada sadece 25 ila 34 tane yabani amur parsı kalmıştır.

Ozie Boo

Ozie Boo 2-6 yaş arası çocuklar için 3D animasyon televizyon serisi. Yapımcı Cyber Group Animation, şirket Fransa Paris 'teki a company based'dir. Fransa'da ilk sezon Disney Channel ve France 5, 2.sezon Canal J'de yayınlandı. Seri 80 ülkede yayın yaptı. Ozzie Boo!'nun worldvide'de ...

Beyaz Kaplan

Beyaz kaplan, bir kedi türü olan kaplanların bir alt çeşididir. Bu kaplanlara genellikle kar kaplanı da denmektedir.