Siegfried Jacobsohn

Siegfried Jacobsohn (d. 28 Ocak 1881 Berlin - ö. 3 Aralık 1926 Berlin) Yahudi kökenli Alman gazeteci ve tiyatro eleştirmeni.

'Siegfried Jacobsohn' (d. 28 Ocak 1881 Berlin - ö. 3 Aralık 1926 Berlin) Yahudi kökenli Alman gazeteci ve tiyatro eleştirmeni.

Yaşamı

Siegfried Jacobsen daha 15 yaşında iken tiyatro eleştirmeni olmaya karar vermişti. Ekim 1897 tarihinde okuldan ayrıldı ve Berlin’de bulunan Humboldt Üniversitesi bünyesindeki Friedrich-Wilhelm Üniversitesi’nde yüksek öğrenime başladı. (O zamanlar lise diploması olmadan da üniversiteye gidiliyordu.) Diğerlerinin yanı sıra edebiyat bilimci Erich Schmidt, Ulrich von Wilamowitz-Moellendorf ve tiyatro bilimcisi Max Herrmann’dan dersler aldı. Fakat bu hocalarından daha çok, kendisine örnek aldığı eleştirmenler olan Maximilian Harden, Fritz Mauthner ve Paul Schlenther’in bilgilerinden faydalandı. Ayrıca, Albert Bassermann, Jakob Tiedtke ve Richard Leopold gibi oyunculara da sık sık danışıyor ve onlardan bilgiler alıyordu.
  


Jacobson daha öğrencilik yıllarında, Hellmut von Gerlach’ın Berlin’de çıkan haftalık gazetesi Die Welt am Montag da (Pazartesi Dünyası) tiyatro eleştirmeni olarak çalışmaya başladı. "Bu genç çocuk" diye hatırlıyordu daha sonraları Gerlach "kelimenin tam anlamıyla her akşamını tiyatroda geçiriyordu. Tüm oyuncuları rolleri ile birlikte tanıyor ve sahne edebiyatı ile ilgili tüm literatürü biliyordu. Tespitlerindeki doğruluk bu yaştaki bir delikanlıdan beklenmeyecek kadar yüksekti. Bu bir fenomendi." (''Frankfurter Zeitung, 8 Kasım 1926, 1. Morgenblatt).

Welt am Montag gazetesinin mart 1901 sayısında Jacobson’un ilk yazısı yayınlandı. Haziran 1902 tarihinde redaktör olarak çalışmak üzere 3 yıllık bir anlaşma yaptı. 1902 eylülünde de Viyana’da yayınlanan günlük gazete Die Zeit ‚in (Zaman) tiyatro muhabirliğini ek iş olarak üstlendi.

Kısa zamanda sahnelerdeki acemiliğin ve amatörce davranışların acımasız eleştirilerini yapan birisi haline geldi ve Hermann Sudermann’ın tartışmalı kitabı Die Verrohung in der Theaterkritik üzerine yapılan tartışmalarda da hiç korkmadan Berliner Tageblatt gazetesine „sanat yolsuzluğunun odağı“ olduklarını iddia ederek savaş açtı.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.