Silivri, İstanbul

Silivri, İstanbul`un yaklaşık 70 kilometre batısında, E-5 (yeni adıyla D-100) karayolu üzerinde bulunan bir ilçesidir.

}

{{TR-ilçe |Resim= |Başlık= |İlçe adı =Silivri |İl =İstanbul |Yüzölçümü =760 |Nüfus =108,155 |Nüfus yoğunluğu=142 |Mahalle sayısı = |Köy sayısı =18 |Koordinatlar = |Başkan = Hüseyin Turan |adresi= |Kaymakam= Ali Dursun |adresi2= }}

Silivri, İstanbul`un yaklaşık 70 kilometre batısında, E-5 (yeni adıyla D-100) karayolu üzerinde bulunan bir ilçesidir.

Çatalca Yarımadası`nın güney kısmında, 41 derece, 3 dakika kuzey paraleli ve 28 derece, 20 dakika doğu meridyenlerinin kesiştiği noktadadır. Batısında Tekirdağ iline bağlı Çorlu ve Marmara Ereğlisi ilçeleri, doğusunda İstanbul iline bağlı Büyük Çekmece ilçesi, kuzeyinde İstanbul iline bağlı Çatalca ilçesi, kuzeybatıda Tekirdağ iline bağlı Çerkezköy ilçesi, güneyinde ise Marmara Denizi yer alır. Marmara Denizi`ne kıyılarının uzunluğu yaklaşık 45 km. olan ilçenin yüzölçümü yaklaşık 760 km²`dir (tarım arazileriyle birlikte 860 km²). 18 köyü ve 8 beldesi bulunan ilçenin merkezi ise 6 mahalleye ayrılmıştır. Belde belediyeleri şunlardır: Selimpaşa, Değirmenköy, Gümüşyaka, Çanta, Celaliye-Kamiloba, Ortaköy, Kavaklı ve Büyük Çavuşlu. Köylerin adları ise; Akören, Alipaşa (5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası ile Silivri`nin mahallesi konumuna düşürüldü), Bekirli, Beyciler, Çayırdere, Çeltik, Danamandıra, Fener, Gazitepe, Kadıköy, Küçük Kılıçlı (5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası ile Silivri`nin mahallesi konumuna düşürüldü), Büyük Kılıçlı, Kurfallı, Sayalar, Seymen, Küçük Sinekli, Büyük Sinekli ve Yolçatı`dır.

Silivri yöresinin içinde bulunduğu bölgedeki topografya, hafif dalgalı düzlükler biçimimde, yüksekliği 60 metreyi geçmeyen tepeler şeklindedir. Söz konusu topografya; güneyde deniz kıyısından başlamakta ve kuzeye doğru yavaş yavaş yükselmektedir. Doğuda, Muratçeşme bölgesindeki Keltepe ile Araptepe, başlıca engebeleri oluşturmaktadırlar. İlçe dahilinde yüksek dağlar bulunmamaktadır. İlçe sınırlarında çok önemli akarsu yatakları olmayıp Çanta deresi, Gelevri deresi, Kova deresi, Tuzla deresi ve Karılar deresi gibi küçük dereler bulunmaktadır.

Nüfus

2000 yılı verilerine göre ilçe merkezi nüfusu, 44.530, ilçe genelinde ise 108.155`tir. Kilometrekareye düşen kişi sayısı ise 126`dır. Silivri`nin nüfusu 1997`deki verilere göre 38.932 iken 2000`de 44.530`a yükselmiştir. 2006 itibarı ile ise tahminen 70 bine yakındır. En kalabalık beldesi Selimpaşa`dır. 2000 nüfus sayımında Selimpaşa`da 9.151 kişi kayıtlara işlenmiştir. En küçük köyü ise 210 kişi ile Küçük Sinekli`dir. Onu 275 kişiyle Küçük Kılıçlı Köyü takip etmektedir. En kalabalık köyü ise Silivri`ye en yakın köy olan 3.796 nüfuslu Alipaşa`dır.

Tarım ve Ticaret

Silivri denince akla "Silivri Yoğurdu" gelmekle birlikte, 1950`li-1960`lı yıllardaki o "Silivri Yoğurdu"ndan eser kalmamıştır. Zamanında ülke çapında ün yapmış olan yoğurdunun özelliği, hayvanların otlatıldığı meraların botanik yapısından ve bölgesel mayalama / yoğurt yapım tekniğinden geldiği sanılmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle, Silivri Yoğurdu, tüm özelliklerini kaybetmiş ve Silivri`deki yoğurt üreticileri, herkesin evinde bile yapabileceği yoğurtlardan üretir olmuşlardır.

Silivri`de günden güne azalan ekilebilir tarım topraklarında daha çok buğday yetiştirilmektedir. Daha sonra ise ayçiçeği ve arpa gelmektedir. Meyve yetiştiriciliğinin yok denecek kadar az olduğu Silivri`de 1970`lere kadar birçok yerde bağ olmasına rağmen, günümüzde üzüm yetiştiriciliği neredeyse hiç yapılmamaktadır. Bağcılığın yok olmasının sebebi, ilçedeki Rumlar`ın göçe zorlanmış olmasıdır. Sebze yetiştiriciliğinin de günden güne azaldığı görülen Silivri`de, karpuz yetiştirme konusunda bir saplantı olduğu görülmektedir. Çok az miktarda arıcılık yapılmakla birlikte, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği de günden güne azalmaktadır. Genellikle sığır-inek ve koyun yetiştirilmekte olup Danamandıra Köyü`nde manda yetiştiriciliği az da olsa devam etmektedir.

İklim

Uzun yıllar ortalamasına göre Silivri`de yağışlar sonbaharda başlamakta ve özellikle kış aylarında yoğunlaşmaktadır. Bölgede, Trakya ikliminin özellikleri görülmektedir. Kışlar genellikle soğuk ve yağışlı, yazlar ılık geçmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 600-700 mm`dir. Kuzeye ve batıya gidildikçe kara ikliminin etkileri artmaktadır. Yıllık ısı ortalaması 13,7 C`dir. En sıcak ay (35,4 C) Ağustos, en soğuk ay ise (ortalama 2,0 C) Şubat ayıdır. Yıllık rutubet ortalaması yüzde 77, yağış ortalaması ise 691,4 mm`dir.

Bitki Örtüsü

Silivri esasen ağaçsız bir bitki örtüsüne sahip olup, hakim görünüş steptir. Az değişen ve tek dize halinde görülen bir örtü, bölgeyi kaplar. Kuzeyde dağ köylerine doğru çıkıldığında, yükseklik ve rutubetin daha elverişli şartlarda olması nedeniyle ormanlık bölgeler bulunmaktadır. Bugün görülen şekil, genel olarak gövdeli ağaç ve yer yer çalılıklardan ibarettir. Bu topluluğu meydana getiren ağaçlar arasında daha çok yaprağı dökülen çeşitler fazlalıktadır. En fazla görülen ağaçlar arasında gürgen, akağaç, meşe ve kayını sayabiliriz. Yapraklarını dökmeyen çeşitler arasında ardıç ve özellikle bodur meşe sayılabilir. Hakim topluluk içinde bulunan bodur meşenin daha çok yer alması, bölgenin Akdeniz iklimini daha iyi açıklar. Bu topluluk yanında kekik otu, yabani nane ve sazlar görülür. Dağ köyleri bölgesinin karakteristik bitkisi funda ağacıdır (erica arborea). Orman bölgelerinde yer yer, adacıklar halinde çalı süpürgesi görülür.

1990`ların başlarındaki verilere göre Silivri`deki ormanlık alan 27.453 Hektar`dır.

Silivri bölgesindeki ormanlık alanlarda meşe ve gürgen çeşitleri, ardıç, ıhlamur, kızılcık, fındık, söğüt, orman kavağı, muşmula, yabani elma ve ahlat doğal olarak; karaçam, sahilçamı, fıstıkçamı, akasya, ceviz ve selvi ise dikim şekliyle yetişmektedir.

Silivri bölgesindeki ormanlık alanlarda domuz, tavşan, kurt, çakal, tilki, gelincik, sansar, kokarca, porsuk, köstebek, fare, sincap, yılan, bıldırcın, çulluk, ördek, kaz, güvercin, doğan, şahin, atmaca ve az sayıda da karaca görülmektedir.

Sanat

Sİlivri`de 1960`lı yıllardan beri yapılagelmekte olan Yoğurt Festivali ile Silivri`nin yaz aylarına bir canlılık getirilmeye çalışılmakta ve Silivri`nin tanıtımı öngörülmektedir.

Bazı yıllar, ilgisizlik gerekçesiyle düzenlenmeyen Silivri Yoğurt Festivali, son birkaç yıldır uluslararası katılımlarla organize edilmeye çalışılmaktadır. Doğal olarak popüler kültür düzeyini aşamayan festivalde, Silivri`de yaşayan sanatçılara yeterli yer ayrılmaması eleştirilere yol açmaktadır.

2000`li yılların başlamasıyla birlikte Silivri`de edebiyat / sanat alanında bazı gelişmeler olmuştur. Yerel gazetelerdeki şiir sayfalarından sonra Çıkın adında (tüm ülkede dağıtımı yapılmaya çalışılan) bir şiir seçkisi çıkarılmış, radyo ve televizyon kanallarındaki şiir ve türkü programlarından sonra yoğun katılımlı şiir-türkü geceleri düzenlenmiştir.

Belediye bünyesinde yaklaşık 15 yıl faaliyet gösteren ve gençlerin kültürel-sanatsal faaliyetlerde bulunmasını sağlayan Kültürevi kapanmıştır. Fakat resim, ebru gibi sanatsal alanlarda faaliyet gösteren iki sanat evi mevcuttur. Ayrıca kimi kişisel enstrüman kurslarıyla, gençlere müzik ve enstrüman bilgileri, yetenekleri kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Silivri, yerel gazetecilikte sürekli bir `canlılık` yaşamaktadır. İlk yerel gazetenin (Silivri Ekspres Gazetesi) 1960`lı yıllarda çıkarıldığı Silivri`de, 1980`lerin sonundan beri çeşitli gazete ve dergiler yayınlanmıştır. Bunlardan yayınına devam eden kalmasa da, ağırlıklı olarak Silivri`den haberler yayınlayan bölge gazeteleri yayın hayatlarına devam etmektedir.

Şu anda, sadece Silivri`den haber yayınlayan günlük (21. Yüzyılda Silivri Değişim Gazetesi) ve haftalık (Bizim Silivri Gazetesi) birer gazetenin yanı sıra, 6-7 tane de bölge gazetesi bulunmaktadır.

Silivri`de 1980`lerin sonundan beri yayın yapan iki yerel radyo bulunmaktadır.

Linkler}

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Silivri, İstanbul ilgili konular

 • İstanbul

  İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan şehir, 133 milyar dol
 • İstanbul ilçeleri

  İstanbul ilinin, Türkiye Büyük Millet Meclisinde, 6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen ve 22 Mart 2008 tarihli Resmî Gazete'de yayınlanan 5747 say
 • İstanbul'daki hastaneler

  Aşağıdaki liste İstanbul'daki tüm hasteneleri listelemektedir
 • İstanbul'un ilçeleri

  İstanbul ilinin, Türkiye Büyük Millet Meclisinde, 6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen ve 22 Mart 2008 tarihli Resmî Gazete'de yayınlanan 5747 say
 • İstanbul (il)

  İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehri. Şehir, iktisadi büyüklük açısıdan dünyada 34.,
 • İstanbul'daki hastaneler listesi

  Bunlar İstanbul'daki hastanelerin listesidir.
 • Engelliler Müdürlüğü

  Engelliler Müdürlüğü ya da İSEM İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde 1994 yılında Engelliler Koordinasyon Merkezi olarak kurulan hizmet biri
 • Merkez (anlam ayrımı)

  *Merkez (geometri)===Mahalleler===*Merkez, Avcılar - İstanbul ilinin Avcılar ilçesine bağlı bir mahalle.*Merkez, Bağcılar - İstanbul ilinin B
Silivri, İstanbul
Silivri, İstanbul