Silkwood

Silkwood , Mike Nichols tarafından yönetilen ve Meryl Streep, Cher ve Kurt Russell'ın başrol oynadığı 1983 Amerikan biyografik drama filmidir. Nora Ephron ve Alice Arlen'ın senaryoyu yazmıştır. Senaryo Karen Silkwood'un hayatını araştıran Rolling Stone yazarı ve aktivist Howard Kohn tarafından yazılan Karen Silkwood'u Kim Öldürdü? isimli kitaptan uyarlanmıştır. Çalıştığı Kerr-McGee plütonyum fabrikasında yapıldığı iddia edilen yanlışları araştırırken bir araba çarpışmasında ölen bir nükleer ihbarcı ve sendika aktivistiydi. Gerçek hayatta, ölümü 1979'da bir davaya yol açtı, Jüri, Silkwood mülküne (çocuklarına) ödenmek üzere 10 milyon dolarlık tazminat kararı verdi; bu, o zaman bu tür bir dava için şimdiye kadar verilmiş en büyük tazminat miktarıydı. Silkwood mülkü sonunda 1.3 milyon doları kabul etti.

Silkwood filmi büyük ölçüde New Mexico ve Texas'ta 10 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi. Senaryo boyunca olgusal doğruluk korunmuştur. Özellikle bir sahne, Silkwood'un tesiste bir radyasyon alarmını etkinleştirmesini içeriyordu; Silkwood'un kendi vücudunda radyoaktif kirlenmenin yasal sınırının kırk katı vardı.

Streep, prodüksiyon başladığında Sophie's Choice (1982) filmini yeni bitirmişti. Daha önce çoğunlukla şarkı söylemesiyle tanınan Cher'in ve o sırada yaygın olarak aksiyon türünde tanınan Russell'ın ilk "ciddi" eserlerinden biri olmasıyla dikkat çekmektedir.

Film olumlu eleştiriler aldı ve bu eleştiriler özellikle Nichols'un yönetmenliğine ve Streep'in performansına odaklanıyordu. Film ayrıca gişede de başarılı oldu. 56. Akademi Ödülleri'nde Silkwood , En İyi Kadın Oyuncu dalında Streep, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Cher ve En İyi Yönetmen dalında Nichols olmak üzere toplam beş adaylık aldı.

Amerikan Film Enstitüsü, Karen Silkwood'u AFI's 100 Years...100 Heroes and Villains listesinde 47. kahraman olarak ve filmi de AFI's 100 Years...100 Cheers'da 66. numara olarak gösterdi.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.