Simav, Kütahya

Simav, Kütahya'nın bir ilçesidir.

Simav, Kütahya`nın bir ilçesi.

Tarihi

Bilinen en eski adı ``Synaostur. Simav çevresinde yerleşen ve adı bilinen en eski halk, Frigler`dir. Daha sonra Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar, Romalılar ve Bizanslılar Simav yöresine hakim olmuşlardır. Roma İmparatorluk döneminde uzun süre Simav`da sikke basılmıştır.

Evliya Çelebi`nin Seyahatname`sinde belirttiğine göre ``"Germiyanoğlu Beyi Babık, Simavna adlı Rum Kralının elinden aldığı için Simav derler. Bir rivayete göre de Simav (Gümüş suyu) anlamına gelir. Hakikaten suları gümüş gibi berraktır."``

Yaygın bir söylentiye göre Türkler Simav`a 6 Mayıs 1073 Salı günü girmişlerdir. 1340`ta Germiyanoğlu Mehmet Bey zamanında ise, Simav kesin olarak Türk topraklarına katılmıştır. Germiyanoğlu Beyi İkinci Yakup`un vasiyeti üzerine 1429`da Kütahya ile birlikte Simav da Osmanlılara geçti.

Fatih döneminde Simav, ``Abdullah-i İlahi`` gibi bir din ulu`sunun ve onun yakın dostu ``Emir Buharinin feyz dağıttığı bir yer olarak gelişmiş medreselere sahipti. ``Simav medreseleri``nin son ünlü öğrencisi ``Ali Süavi`` (1839-1878), son değerli müderrisi ise ``Simavlı Arif Efendidir``.(1850-1944)

Simav, 1867 yılında belediyelik olmuş, 1868`de ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Kurtuluş savaşının başlarında Simav`da ``Reddi İlhak`` adındaki Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti`nin kuruluşu Binbaşı İsmail Hakkı Bey`in gayretleriyle gerçekleşir. Çok geçmeden Cemiyetin merkezi Uşak olmuş ve adı da Kuvay-i Milliye`ye çevrilmiştir. İlk Büyük Millet Meclisi`nde mebus olarak görev alanlardan biri de ``Simavlı Yusuf Cemil Beydir.

Doğa ve Ekonomi

Simav, özellikle Eynal Kaplıcaları ile ünlü bir jeotermal tesis merkezidir.

İç Anadolu`ya yakın bir konumda olmasına rağmen geçiş ikliminin özelliği ile bol ormanlara sahiptir. Bu yüzden kerestecilik önemli bir uğraştır. Daha sonra Susurluk nehri adını alan akarsu da Simav`da Simav Çayı olarak başlar. Krater gölü ve çam ormanıyla Gölcük, ilçenin önemli doğa güzellikleri arasında yer alır.

'Eğitim Durumu:'

Simav adeta bir eğitim kampüsü gibidir. Eğitim alt yapısı oldukça gelişmiştir. İlköğretim okullarının yanısıra, Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Anadolu Kız Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Cumhuriyet Lisesi eğitime önemli katkılar sağlamaktadır. Dumlupınar Üniversitesine bağlı olarak ilçede faaliyet gösteren Simav Teknik Eğitim Fakültesi ve Simav Meslek Yüksekokulunda yaklaşık 2000 öğrenci eğitim görmektedir. Ülkemizde Fakülte bulunan ender ilçelerimiz arasında Simav`da yer almaktadır.

Bağlantılar} } }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Simav, Kütahya ilgili konular

 • Ortacı

  *Kütahya ili Simav ilçesine bağlı bir köy. - Ortacı, Simav
 • Kütahya coğrafi bilgiler

  Fizikî YapıKütahya ili genel olarak bir yayla durumundadır. Arazinin dörtte üçü 1000-1500 m arasındadır. Coğrafî olarak bu bölgeye “
 • Kütahya ekonomisi

  İlin ekonomisi tarım ve sanâyiye dayanır. Faal nüfûsun % 70’i tarım, hayvancılık, ormancılık, avcılık ve balıkçılıkla uğraş
 • Kütahya ilçeleri

  Kütahya’nın biri merkez olmak üzere on üç ilçesi vardır.Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 176.184 olup, 130.
 • Efir, Simav

  Efir, Kütahya'nın Simav ilçesinin bir köyüdür.
 • Simav, Kütahya

  Simav, Kütahya'nın bir ilçesidir.
 • Kuşu, Simav

  Kuşu
 • Aksaz, Simav

  Simav Aksaz Köyünde kiraz sezonu 15 haziranda açılacaktır. Bu yılki kiraz rekoltesi iki bin tonun üzerinde beklenmektedir. Bu rekoltenin %70,i
 • Devlet Şah Hatun

  Devlet Şah Hâtûn, دولت خاتون
 • D 585

  D 585, Türkiye'nin batısında bir devlet karayoludur.
Simav, Kütahya
Simav, Kütahya