Simon Fuller

Simon Fuller (d. 17 Mayıs 1960, Hastings, İngiltere), Spice Girls ve S Club 7 gibi grupların menejeri ve aynı zamanda, aralarında ``Amerikan İdol``, ``Avustralya İdol``, ``Kanada İdol`` ve ``Dünya İdol`` gibi 50 farklı TV programının da bulunduğu ve ilk olarak Pop İdol olarak başlayan Idol serileri`nin yapımcısı İngiliz plak ve TV yapımcısı. Simon Fuller aynı zamanda ``So You Think You Can Dance`` (Benimle Dans Edermisin?) adlı programın da yaratıcısı ve yapımcısıdır.

Fuller, 1985 yılında kurduğu 19 Entertainment adlı şirketin yöneticisidir. 19 Entertainment adlı şirketten önce, 1981`den 1985 yılına kadar Chrysalis`de , yayımcı (Chrysalis Limited) ve A&R (Chrysalis Records) olarak çalıştı. 1980`li yılların ortalarında Paul Hardcastle`ı keşfettiği zaman kendi düzenlemesi ve teşviğiyle Hardcastle`ı bir Vietnam Savaşı şarkısı olan "19" adlı parçayla listelerde birinci sıraya yükseltti. Bu başarının ardından firmasının adını 19 Management olarak değiştirdi. Aynı zamanda 80`lerin ünlü pop gurubu Eurythmics`ten Annie Lennox`un menejerliğini yaptı.

Fuller her ne kadar Spice Girls`ü yaratmamış olsa da, onların zirveye çıkmasına yardımcı oldu. PR svengali, (İngiliz medyası tarafından `sevgiyle` böyle tanımlanmıştı) aynı zamanda 1990`lı yıllarda futbolcu menejerliğine cesaret etti ve futbolcu Steve McManaman`ın Real Madrid futbol takımına gitmesi konusunda yol gösterici oldu ve yine bir başka süperstar David Beckham`a da menejerlik yaptı. Sonuncusu aynı zamanda Spice Girls grubundan - "Posh Spice" (Victoria) ile evlendi. Fuller`la birlikte kızlar listelerin tepesine yükseldiler, ancak bir takım finansal anlaşmazlıklar sonunda Fuller, Kasım 1997`de kızlar tarafından kovuldu.

Fuller, çok geçmeden eski Baharat Kızlar Emma Bunton ve Victoria Beckham`ın solo kariyerlerinde yardımcı olmak için müracaat etti. Fuller aynı zamanda kendi Baharat Kızlar grubu olan 21st Century Girls`ü kurmayı denediyse de, her nedense, grup başarısız oldu. TrulyHollywood.com`a göre, 2007 yılı başlarında, Fuller Spice Girls grubunu 6 aylık bir turne için tekrar bir araya gelmeleri için ikna etmeye çalıştı.

1998 yılında daha önce kız ve oğlanlardan oluşan bir grup kurmayı denediği sırada elde ettiği deneyimlerle 2000`li yılların en etkili televizyon programları olacak olan ``Pop İdol``, ``Amerikan İdol``, ``World İdol`` gibi TV programı formatlarını yarattı.

Mart 2005`de Fuller, şirketi 19 Entertainment`ı, Robert Sillerman`ın CKX, Inc. adlı şirketine 100 million Pound`a (192 milyon Dolar) sattı. Fuller, 19`un CEO olarak kaldı ve CKX yöneticisi oldu.

27 Haziran 2007 tarihli BBC haberine göre 19 Entertainment, Spice Girls grubunun yeniden biraraya gelerek Simon Fuller`in menejerliğinde dünya turnesine çıkacağını açıkladı. Turne, Tokyo, Londra ve Las Vegas`ı kapsayan 11 şehirde gerçekleşecektir.

Simon Fuller, 2007 yılında Time Dergisi`nin Dünyanın En Etkili 100 Kişisi Listesine girmiştir.

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Simon_Fuller |tarih=29 Haziran 2007 |dil=İngilizce |madde=Simon Fuller

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Simon Fuller Resimleri