Simply Red

İngiliz soul pop müzik grubu Simply Red, vokalist Mick Hucknall'ın çevresinde şekillendi. 8 Haziran 1960 tarihinde İngiltere'nin Denton bölgesinde dünyaya gelen Hucknall, müzik alanındaki ilk çalışmasını punk tarzından etkilenen ve "Holding Back The Years" gibi önemli bir parçayı birlikte kaydettiği Frantic Elevators ile gerçekleştirdi.

Simply Red

İngiliz soul pop müzik grubu Simply Red, vokalist Mick Hucknall'ın çevresinde şekillendi. 8 Haziran 1960 tarihinde İngiltere'nin Denton bölgesinde dünyaya gelen Hucknall, müzik alanındaki ilk çalışmasını punk tarzından etkilenen ve "Holding Back The Years" gibi önemli bir parçayı birlikte kaydettiği Frantic Elevators ile gerçekleştirdi. Topluluk 1983'te dağıldığında Mick Hucknall; Ojo, Mog, Dave Fryman ve Eddie Sherwood'u da yanına alarak Simply Red'in temellerini attı.

Elektra Kayıt Şirketi'yle imzalanan anlaşmanın ardından kadrosunu şekillendiren grup, Hucknall'ın dışında basta Tony Bowers, klavyelerde Fritz McIntyre, gitarda Sylvan Richardson, davullarda Chris Joyce ve brasta Tim Kellett'tan oluşuyordu. 1985 yılında çıkardıkları ve ilk resmi albümleri olan "Picture Book", İngiltere müzik listelerinde ikinci sıraya kadar yükseldi. Albümde yer alan ve ilk single çalışma olarak piyasaya sürülen Valentine Brothers'ın "Money's Too Tight To Mention" isimli parçasına yaptıkları düzenleme de büyük ilgi görmüş ve En İyi 20 listelerinde yer almayı başarmıştı.

"Picture Book"un giriş parçası olan "Come To My Aid" ile yaşanan kısa süreli hayal kırıklığı, yine aynı albümde yer alan "Holding Back The Years" ile ortadan kalkmış, şarkı İngiltere listelerinin zirvesine yerleşmişti. Amerika listelerine de birinci sıradan giren parça kısa sürede topluluğu uluslararası üne ulaştırdı. 10 şarkıdan oluşan Elektra etiketli bu albümü, 1987 çıkışlı "Men and Women" izledi.

"Men and Women", Mick Hucknall ile Motown Records'un bestecisi Lamont Dozier'ın birlikte yaptığı parçaları içeriyordu. "The Right Thing", "Infidelity" ve yeniden düzenlenen Cole Porter çalışması "Every Time We Say Goodbye" büyük beğeni topladı. Grubu zirve hedefine iyice yaklaştıran bu çalışmayı Simply Red kariyerinin dönüm noktalarından biri olan "A New Flame" izledi. 1989 Şubat'ında yine Elektra etiketiyle piyasaya sunulan albümden çıkan en önemli parçalar, "It's Only Love" ve Harold Melvin ile The Blue Notes'un "If You Don't Know Me By Now" çalışmasının Amerika listelerini altüst eden yeniden düzenlemesiydi.

90'lı yılların başlarında Simply Red'de Mick Hucknall'ın ağırlığı hissedilmeye başlandı. Bu yıllarda Hucknall, çeşitli müzisyenler ile çalışarak birbirinden kaliteli işler üretti. Tarzının en başarılı isimlerinden biri durumuna gelme başarısını gösteren grup, geldiği noktayı her geçen gün daha da sağlamlaştırdı. 1991 yılında piyasaya sunulan "Stars" isimli albüm, alışılmış Simply Red tarzının hip hop etkilenimli ritmlerle bezendiği şarkılarla müzikseverlerin karşısına çıktı. Tadında bırakılan ve grubun benliğini zedelemeden gerçekleştirilen değişimler, Simply Red müziğine değer katıyordu. Albümsüz geçen dört yılın ardından 24 Ekim 1995'te "Life" beğeniye sunuldu. Albüm çok iyi bir satış grafiği yakaladı. Geçen senelerin özlemiyle grup daha da büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. "Life"tan çıkan ilk single çalışma "Fairground" ismini taşıyordu. Tüm dünyada fırtına gibi esen ve müzik listelerinde zirveye doyan Mick Hucknall, ülkesi İngiltere'de ilk kez single listelerinin bir numarasındaydı.

"Life"'ın kadrosunda; vokallerde, gitarda ve basta Mick Hucknall, yine gitarda Heitor TP, saksafon, sintisayzır ve klavyelerde Ian Kirkham, klavyelerde ve geri vokalde Fritz MyIntyre ve yine geri vokallerde Dee Johnson bulunuyordu. Ayrıca farklı şarkılar, düzenlemeler ve geri vokallerle onlarca önemli isim albüme katkı sağladı. Çalışmanın kayıtları; Manchester'daki Planet 4, Londra'daki Air ve Johannesburg'daki Downtown stüdyolarında gerçekleştirildi.

Verilen birkaç senelik aranın ardından grup, listelere hızlı bir dönüş yaptı. Aretha Franklin'in "Angel"ına ve Gregory Isaacs'ın "Night Nurse"üne yapılan cover çalışmalar büyük ilgi gördü. İngiltere listelerinin zirvesini kimseye kaptırmayan ve birkaç yeni düzenleme daha içeren son albüm, "Blue" adını taşıyordu. 19 Mayıs 1998'de EastWest America etiketiyle piyasaya sunulan ve WEA tarafından dağıtılan albüm, 12 parçadan oluşuyordu. "Blue" ile, "A New Flame"de dinlediğimiz yumuşak soul stiline geri dönülmüştü.

1999'da çıkarılan "Love & The Russian Winter" beklenen ilgiyi görmedi. Müzik basını da albümü olumsuz yönde eleştirdi. Listelerin zirvelerinde görmeye alışık olduğumuz Simply Red, sessiz bir döneme girdi. Grubun klasikleşmiş parçalarını içeren "The Essentials" isimli toplama albüm, 3 Eylül 2002'de piyasaya sunuldu ve Simply Red hayranlarının raflarındaki yerini aldı.

Dört senelik bir ayrılığın ardından Simply Red, "Home" isimli albümle müthiş bir dönüş yaptı. 11 şarkıdan oluşan albümde çıkış parçası olarak "Sunrise" seçildi. Kısa sürede büyük ilgi gören ve gruba uluslararası alanda yeniden zirve heyecanı yaşayacağı tahmin edilen "Home", "Fake" ve "Sunrise" ile eski günlerin izlerini sergilerken diğer yandan da yeni etkilerle zenginleştirilerek beğeniye sunuluyor. Albümü turnelerle dünyaya tanıtan grup; 4 Temmuz 2003'te ülkemizde de bir konser vermiş, 1,5 saat süren programda Park Orman'da toplanan binlerce müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatmıştı.

Kaynak

http://www.muzikkutusu.com/

Yanıtlar