Simpsons Roasting On An Open Fire

Kısaca: Simpsons Roasting on an Open Fire", ayrıca "The Simpsons Christmas Special" olarak da bilinir, Amerikan animasyon TV dizisi ''Simpsonların ilk uzun bölümüdür. Esasen ilk sezonun sekizinci bölümü olarak yayınlanması planlanmıştı. Amerika Birleşik Devletleri'nde 17 Aralık 1989 tarihinde Fox Broadcasting Company'de yayınlandı. Bölümde, Homer, Noel ikramiyesi almayacağını fark eder ve bu nedenle, ailenin Noel hediyeleri alacak parası olmaz. Finansal sorunlarını gizlemeye karar verir ve Noel Baba mağ ...devamı ☟

Simpsons Roasting on an Open Fire", ayrıca "The Simpsons Christmas Special" olarak da bilinir, Simpson ailesi, ilk kez 19 Nisan 1987'de The Tracey Ullman Showda kısalar ile görünmeye başladı. Groening, figürlerin prodüksiyon aşamasında düzeltileceği varsayımıyla, animatörlere sadece temel eskizleri gönderdi. Ancak animatörler, bu çizimleri olduğu gibi kopyaladılar ki, bu da karakterlerin ilk bölümlerdeki üstünkörü görünümlerine yol açtı. 1989'da, prodüksiyon şirketinden bir ekip, Simpsonları, Fox Broadcasting Company için yarım saatlik bir TV dizisine uyarladı. Yarım saatlik seri, 17 Aralık 1989'da, "Simpsons Roasting on an Open Fire" bölümüyle gala yaptı.

Prodüksiyon

"Simpsons Roasting on an Open Fire", Simpsonlar'ın ilk bölümüdür ve Fox kanalı, bölüm süresince seyircinin dikkatini ayakta tutabilmesi konusunda emin olmadıklarından şov için endişeliydi. Orijinal olarak, 1989 yılının güzünün başlarında "Some Enchanted Evening" bölümü ile dizinin prömiyeri yapılması planlandı fakat canlandırma ile ilgili önemli sorunlardan ötürü dizi 17 Aralık gününde gösterildi."Some Enchanted Evening" bölümü ise sezon finali olarak yayınlandı. Bölüm, açılış sekansı olmadan gösterilen ilk bölüm oldu ve daha sonradan Groening'in daha as canlandırmada daha uzun bir açılışı fark edince ikinci bölüme şov için açılış sekansı eklendi. Bu bölümde, Barney, cildiyle aynı renkte sarı saça sahipti fakat sadece Simpson ailesinin bu saça sahip olması gerektiğine inanıldığı için bu, sonradan değiştirildi. Seymour Skinner, Milhouse Van Houten, Sherri ile Terri, Moe Szyslak, Mr. Burns, Barney Gumble, Patty and Selma, Ned ve Todd Flanders, Santa's Little Helper, Snowball II, Dewey Largo ve Lewis bu bölümde ilk kez göründüler. Bölüm, 1990 yılında iki Emmy Ödülü'ne aday gösterildi: "En İyi Animasyon Programı" ile "Bir Minidizi veya Özel için En İyi Düzenleme". Özel dalında aday olmasının nedeni ise "Simpsons Roasting on an Open Fire"'ın özel bir bölüm olarak kabul edilmesiydi, Simpsonlar, Animasyon Programı kategorisinde iki defa aday gösterildi. Fakat ödülü kardeş bölüm "Life on the Fast Lane" kazandı. Gösterildiğinden beri, bölüm, televizyon eleştirmenlerinden çoğunlukla olumlu yorumlar aldı. IGN'den Robert Canning, 2008 yılındaki yorumunda "en komik bölüm olduğunu düşünmüyorum, elbette çığır açmıştır." 2009 yılında, IGN web sitesi bölümü, "En İyi 10 Yılbaşı Özel" listesinde dört numaraya yerleştirdi ve şunlar yazıldı: "Mizah duygusunun savuşturulmasıyla Simpsonlar'dan sevmeyi öğrenmekteyiz ve hikaye, Noel tatilinde ailenin değerini göstermekte, yardım edemiyoruz fakat her yıl bu mükemmel özel bölümü izliyoruz." Bölüm, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'deki sosyoloji derslerinde çalışma materyali oldu ve burada "üretim konuları inceleme, kültürel nesnelerin kabulü, bu durumda, satirik bir karikatür gösterisi" amacıyla kullanıldı. Derslerde sorulan bazı sorulara bunlar dahildir: "Amerikan toplumunun hangi yönlerini bölüm içinde ele alınmaktadır? Hiciv nasıl nakledilmektedir: dil aracılığyla? Çizim? Müzik? Her karakter, yıllardır çizilen karakteri ile uyumlu bir davranış sergilemekte midir? Yazarların hicvettiği tarihsel/politik bağlam unsurlarını bizler tanımlayabilir miyiz? Hiciv ve parodi arasındaki fark nedir?"

Dış bağlantılar

* The Simpsons.com'da "Simpsons Roasting on an Open Fire" * TV.com'da "Simpsons Roasting on an Open Fire" * IMDb'de "Simpsons Roasting on an Open Fire"

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.