Sir Edward Elgar

(1857-1934) Elgar, İngiliz müziğini 200 yıl sonra yeniden kimliğine kavuşturan ilk bestecidir. Elgar'ın müziğinde ne halk ezgileri, ulusal akımlar doğrultusunda ele alınıp sanat müziği olarak değerlendirilir; ne de geleneksel İngiliz yapısından türeyen tekniklere rastlanır. Ancak Elgar'ın kendine özgü melodi çizgisi ve konuşma dilindeki vurguları müziğine aktarması, bestelerine belirgin bir İngiliz havası verir. Koro için müzik bestelemesi de bu ülkenin koro geleneğine örnek oluşturmuştur. Kanta

(1857-1934) Elgar, İngiliz müziğini 200 yıl sonra yeniden kimliğine kavuşturan ilk bestecidir. Elgar'ın müziğinde ne halk ezgileri, ulusal akımlar doğrultusunda ele alınıp sanat müziği olarak değerlendirilir; ne de geleneksel İngiliz yapısından türeyen tekniklere rastlanır. Ancak Elgar'ın kendine özgü melodi çizgisi ve konuşma dilindeki vurguları müziğine aktarması, bestelerine belirgin bir İngiliz havası verir. Koro için müzik bestelemesi de bu ülkenin koro geleneğine örnek oluşturmuştur. Kantataları ve oratoryolarında koroyu geniş ölçüde kullanır.

Edward Elgar, 2 Temmuz 1857'de Worcester yakınlarında dünyaya gelir. İlk müzik eğitimini kemancı, orgcu ve piyano akortçusu olan babasından alır. Besteci olarak kendi kendini yetiştirir. 1885'te babasının ardından Worcester'in orgculuğunu üstlenir. 1889'da öğrencisi ve hayranı olan Caroline Alice Roberts ile evlenir. Bu evlilik Elgar'ı otuz yıllık, son derece verimli bir sürece sokar.

1904'te Sir unvanını alır. 1924'te Kral 7. Edward'ın müzik master'ı olur. 1931'de baron unvanı ile onurlanır. Katolik olmasına karşın, İngiliz ulusal onurunun bir simgesi haline gelir. 1920'de karısının ölümü ile son derece derin bir acıya gömülür. Son yılları yalnız ve verimsiz geçer. 23 Şubat 1934'te, 76 yaşında Worcester'de ölür.

Elgar'ın kendi imzasını taşıyan stili, Brahms'ın senfonik anlayışından, Wagner ruhuna dek uzanan bir yelpazede birleşerek ilk kez koro yapıtlarıyla ortaya çıkar. Elgar, birkaç marştan sonra görkemli orkestra yapıtlarıyla Geç Romantizme örnekler vermiştir. Keman Konçertosu (1910), Çello Konçertosu (1919), iki senfonisi (La Bemol Majör, 1908, Mi Bemol Majör, 1911); hafif türdeki Cockaigne (1901); ünlü Enigma Çeşitlemeleri (1899); senfonik bir çalışma olan Falstaff(1913)'ın yanı sıra oda müziği yapıtları, piyano parçaları, şarkılar, kilise müzikleri ve sahne müzikleri bestelemiştir. Yaylı çalgılar için yazdığı Mi Minör Serenad (1892), yüce bir ruh taşıyan introduction ve Allegro (1905), ünlü oratoryosu Gerontius'un Düşü (1900), Elgar'ın başyapıtları olarak nitelenir. Aynı zamanda usta bir orkestra şefi olan Elgar, yapıtlarını sistemli bir şekilde fonografa kaydeden ilk İngiliz bestecisidir.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.