Siren (Akustik)

Kısaca: Siren; uyarı amacıyla (gemilerde işaret, fabrikalarda işbaşı aracı, afet anında ya da savaş zamanında ise alarm sinyali) kullanılan yüksek güçte pes ya da tiz bir ses çıkaran aygıt. ...devamı ☟

Siren; uyarı amacıyla (gemilerde işaret, fabrikalarda işbaşı aracı, afet anında ya da savaş zamanında ise alarm sinyali) kullanılan yüksek güçte pes ya da tiz bir ses çıkaran aygıt.

Tarih

18. yüzyılda İskoçyalı doğabilimci John Robinson tarafından bulunan bu aygıta siren adını, 1819'da benzer bir akustik alet geliştiren Fransız mühandis Charles Cagniard de La Tour verdi.

Çalışma prensibi

Pnömatik (hava basıncıyla işleyen) siren; bir çember üzerinde düzenli olarak dağılmış bir dizi delik taşıyan bir döner diskten ve bu delik dizisinin karşısında bulunan ve içinden bir hava huzmesi gönderilen ince bir borudan oluşur. Disk döndüğünde hüzme dönemsel olarak kesilir ve siren müzikal bir ses yayımlar. Disk t delik taşıyor ve saniyede n devir yapıyorsa, sesin frekansı saniyede n*t titreşime eşit olur. Disk bir devir sayacıyla donatılarak, sirenin yayımladığı sesin frekansı her an ölçülebilir. Bu ses frekansı bilinmeyen başka bir sesle birli duruma getirilirse, bu ikinci sesin frekansı ortaya çıkarılabilir. Diski döndürmek için basınçlı hava kullanılabilir; bu durumda siren bir türbin gibi çalışır. Cagniard de la Tour sireni (1819) bu türdendir ve su altında ses üretir. Elektronik siren; bugün ambulanslar ve itfaiye araçlarında elektronik olarak üretilen tiz ses aracın dışındaki hoparlörlere verilir.

Kaynaklar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.