Sisifos

Sisifos (Yunanca Σίσυφος; İngilizce: ``Sisyphus``), Yunan Mitolojisinde, Yeraltı Dünyasında sonsuza kadar büyük bir kayayı bir tepenin en yüksek noktasına dek yuvarlamaya mahkum edilmiş bir kraldır. Sisifos ismi geleneksel olarak ``sophos`` (bilge) sözcüğüyle ilişkilendirilir; fakat bu ilişkilendirme bazı etimolojik problemler içermektedir.

Sisifos

Sisifos (Yunanca Σίσυφος; İngilizce: ``Sisyphus``), Yunan Mitolojisinde, Yeraltı Dünyasında sonsuza kadar büyük bir kayayı bir tepenin en yüksek noktasına dek yuvarlamaya mahkum edilmiş bir kraldır. Sisifos ismi geleneksel olarak ``sophos`` (bilge) sözcüğüyle ilişkilendirilir; fakat bu ilişkilendirme bazı etimolojik problemler içermektedir.

Özgeçmiş

Sisifos, Aeolus ile Enarete`in oğlu, Merope`nin kocası ve Ephyra (Korint) kentinin kurucu kralıdır, fakat sonraki kaynaklar Sisifos`un Antiklea ile birlikteliğinden Odiseus`un babası olduğunu ileri sürmektedir. Sisifos`un Melikertes onuruna ilk Isthmian oyunlarını düzenlediği rivayet edilir.

Sisifos denizcilik ve ticaretin gelişimine büyük katkıda bulunmuş, fakat konukseverlik kurallarını ihlal ederek yolcuları ve konukları öldürecek kadar açgözlü ve hilekar bir kraldır. Homerus`un aktardığına göre, Sisifos en hünerli insan olmasıyla ün salmıştı. Kuzenini baştan çıkarmış, erkek kardeşinin tahtını ele geçirmiş ve Zeus`un sırlarına -özellikle Zeus`un nehir tanrısı Asopus`un kızı Aegina`ya tecavüz ettiği sırrına ihanet etmiştir. Bunun üzerine Zeus, Hades`ten Sisifos`u cehennemde zincire vurmasını istemiştir. Sisifos Thanatos`tan kurnazca zincirin nasıl çalıştığını görmek için kendi üzerinde denemesini istemiş, Thanatos kendini zincirleyince Sisifos zinciri iyice sıkılaştırmış ve ardından Hades`i tehdit etmiştir. Bu durum kargaşaya ve bu süre zarfında hiçbir insanın ölememesine yol açmıştır. Bunun üzerine, rakipleri ölmediği için yaptığı savaşlardan keyif alamayan ve bu duruma bir hayli canı sıkılan Ares duruma müdahale etmiş, Thanatos`u serbest bırakıp Sisifos`u Tartarus`a göndermiştir.

Ancak Sisifos ölmeden önce, karısına kendisi öldüğü vakit adet olduğu üzere kurban sunmamasını söylemiştir. Böylece Sisifos, Yeraltı Dünyasında karısının onu ihmal ettiğinden yakınmış ve Yeraltı Kraliçesi Persefone`yi karısından görevlerini yerine getirmesini istemek için dünyaya dönmesine izin vermesi konusunda ikna etmiştir. Sisifos Korint`e varınca geri dönmeyi reddetmiş ve sonunda Hermes tarafından Yeraltı Dünyası`na geri götürülmüştür.

"Sisifos`un Görevi " ya da "Sisifos`un Meydan Okuyuşu"

Hilekarlığının cezası olarak Sisifos tanrılar tarafından büyük bir kayayı dik bir tepenin doruğuna yuvarlamaya mahkum edilmiştir. Sisifos tam tepenin doruğuna ulaştığında kaya her zaman elinden kaçmakta ve Sisifos her şeye yeniden başlamak zorunda kalmaktadır. (``Odyssey``, xi. 593). Resim Sisifos`un boş çabalarının canlı örneğidir. Bu ceza Sisifos`a Nehir Tanrısı Asopus`a kızı Aegina`nın yerini söylediği için verilmiştir. Zeus, Aegina`yı uzaklara götürmüş ve yapmış olduğu şeyden dolayı Sisifos`a öfkelenmiştir. (Edith Hamilton`s Mythology, 312-313). Bundan dolayı, anlamsız veya bitmek tükenmek bilmeyen işlere İngilizce`de ``Sisyphean`` olarak tanımlanır. Sisifos antik dönem yazarları için ortak bir konudur ve Polygnotus adlı ressam Delfi`nin duvarlarına onun resmini yapmıştır.

Güneş tanrıcılığına göre, Sisifos her gün doğudan doğup batıdan batan güneşi simgelemektedir. Konunun diğer uzmanları onu dalgaların yükselişi ve alçalışının ya da hain denizin bir kişileştirmesi olarak görürler. Friedrich Gottlieb Welcker Sisifos`un bilginin peşinde boşa çaba harcayan bir insanı sembolize ettiğini ileri sürmüştür.

İlgili MaddelerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar