Sistem Saati

Bilgisayar bilimi ve bilgisayar programlamasında sistem zamanı, bir bilgisayar sisteminin zaman geçişi kavramını temsil eder. Bu anlamda, zaman, takvim üzerinde gün geçişi de içerir.

Sistem saati, bir çağrı adı verilen bazı keyfi başlangıç ​​tarihlerinden bu yana gerçekleşen kenelerin sayısının basit bir sayımı olarak uygulanan bir sistem saatiyle ölçülür. For example, Unix and POSIX-compliant systems encode system time ("Unix time") as the number of seconds elapsed since the start of the Unix epoch at 1 January 1970 00:00:00 UT, with exceptions for leap seconds. Systems that implement the 32-bit and 64-bit versions of the Windows API, such as Windows 9x and Windows NT, provide the system time as both SYSTEMTIME, represented as a year/month/day/hour/minute/second/milliseconds value, and FILETIME, represented as a count of the number of 100-nanosecond ticks since 1 January 1601 00:00:00 UT as reckoned in the proleptic Gregorian calendar.

Sistem saati, insanların anlaması için daha uygun bir form olan takvim süresine dönüştürülebilir. Örneğin, çağın başlangıcından bu yana 1.000.000.000 saniyelik Unix sistem saati, 9 Eylül 2001 01:46:40 UT takvim süresine çevrilir. Bu tür işlemleri gerçekleştiren kitaplık altprogramları, saat dilimleri, gün ışığından yararlanma saati (DST), sıçrama saniyeleri ve kullanıcının yerel ayarları için yapılan ayarlamalarla da ilgilenebilir. Takvim zamanlarını sistem zamanlarına dönüştüren kitaplık rutinleri de genellikle sağlanmaktadır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.