Slovakya Başbakanı

Slovakya Cumhuriyeti Başbakanı ( veya ''''), Slovakya Cumhurbaşkanı ve Ulusal Konsey Başkanı'ndan sonra en yüksek 3. siyasi makamdır. Slovakya parlamenter bir cumhuriyet olduğundan dolayı Başbakan, Ulusal Konsey'e sorumludur. 1969 yılında oluşturulan bu makama şimdiye kadar 19 kişi oturdu. Mevcut başbakan 4 Nisan 2012 tarihinden beri Robert Fico'dur.

Slovakya Cumhuriyeti Başbakanı ( veya '), Slovakya Cumhurbaşkanı ve Ulusal Konsey Başkanı'ndan sonra en yüksek 3. siyasi makamdır. Slovakya parlamenter bir cumhuriyet olduğundan dolayı Başbakan, Ulusal Konsey'e sorumludur. 1969 yılında oluşturulan bu makama şimdiye kadar 19 kişi oturdu. Mevcut başbakan 4 Nisan 2012 tarihinden beri Robert Fico'dur. Slovakya başbakanları listesi Birinci Çekoslovak Cumhuriyeti (1918-1938) Slovakya Yönetim Bakanı * Vavro Šrobár (4 Kasım 1918 - 14 Kasım 1918) Slovakya Ülke Başkanı * Ján Drobný (1 Temmuz 1928 - 1929) * Jozef Országh (1929-1938) * Julián Šimko (1938-1939) İkinci Çekoslovak Cumhuriyeti (1938-1939) Slovakya Özerk Hükümeti Başbakanları * Jozef Tiso (7 Ekim 1938 – 9 Mart 1939) * Jozef Sivák (9 Mart 1939 – 11 Mart 1939) * Karol Sidor (11 Mart 1939 – 14 Mart 1939) Birinci Slovak Cumhuriyeti (1939-1945) Birinci Slovak Cumhuriyeti Başbakanları *Jozef Tiso (14 Mart 1939 - 17 Ekim 1939) *Vojtech Tuka (27 Ekim 1939 - 5 Eylül 1944) *Štefan Tiso (5 Eylül 1944 - 4 Nisan 1945) Üçüncü Çekoslovak Cumhuriyeti (1945-1948) Komiserler Kurulu Başkanı *Karol Šmidke (18 Eylül 1945 - 14 Ağustos 1946) *Gustáv Husák (14 Ağustos 1946 - ) Çekoslovak Sosyalist Cumhuriyeti (1948-1989) (1 Ocak 1969 - 5 Mart 1990 tarihleri arası Çekoslovakya içinde "Slovak Sosyalist Cumhuriyeti" olarak) Komiserler Kurulu Başkanı *Gustáv Husák ( – 4 Mayıs 1950) *Karol Bacílek (4 Mayıs 1950 – 7 Eylül 1951) *Július Ďuriš (7 Eylül 1951 – 31 Ocak 1953) *Rudolf Strechaj (31 Ocak 1953 – 10 Temmuz 1960) Slovak Sosyalist Cumhuriyeti Başbakanları #Štefan Sádovský: 2 Ocak 1969 – 5 Mayıs 1969 #Peter Colotka: 5 Mayıs 1969 – 12 Ekim 1988 #Ivan Knotek: 13 Ekim 1988 – 22 Haziran 1989 #Pavel Hrivnák: 23 Haziran 1989 – 8 Aralık 1989 Çek ve Slovak Federal Cumhuriyeti (1990-1992) (6 Mart 1990 - 31 Aralık 1992 tarihleri arası Çekoslovakya içinde "Slovak Cumhuriyeti" olarak) Slovak Cumhuriyeti Başbakanları ; Partiler Slovak Cumhuriyeti (1993-) ; Partiler

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Slovakya Başbakanı ilgili konular

  • İtalya Başbakanı

    İtalya Başbakanı veya İtalya Bakanlar Kurulu Başkanı, İtalya Cumhurbaşkanı'ndan sonra ülkedeki en yüksek 2. siyasi makamdır. Başbakan, he
  • Ukrayna Başbakanı

    Ukrayna Başbakanı (Ukraynaca: Прем'єр-міністр України, ''Prem'ier-ministr Ukrayiny''), Ukrayna'nın hükûmet başkanıdır. Ukr
  • Japonya Başbakanı

    Japonya Başbakanı ( ''naikaku sōri daijin''), Japonya'nın hükümet başkanı.
  • Bulgaristan Başbakanı

    Bulgaristan Başbakanı () Ülkede, Cumhurbaşkanı'ndan sonra gelen en yüksek 2. siyasi makamdır. Mevcut başbakan 29 Mayıs 2013 tarihinden beri g
  • Avustralya Başbakanı

    Avustralya Başbakanı, Avustralya'nın hükümet başkanı.
  • Azerbaycan Başbakanı

    Azerbaycan Başbakanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'ndan sonra ülkenin en yüksek 2. siyasi makamıdır. Cumhurbaşkanı tarafından atanır. Mevcut b
  • Türkiye Başbakanı

    Türkiye Başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti'nde hükümetin başındaki kişinin makamıdır. Makamda oturan kişi ise Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'
  • Slovakya Başbakanı

    Slovakya Cumhuriyeti Başbakanı ( veya ''''), Slovakya Cumhurbaşkanı ve Ulusal Konsey Başkanı'ndan sonra en yüksek 3. siyasi makamdır. Slovakya
  • Slovenya Başbakanı

    Slovenya Başbakanı, Slovenya hükümetinin başkanıdır. Slovenya'nın Cumhurbaşkanı'ndan sonra gelen en yüksek 2. makamdır. Mevcut başbakan 1