Snow White And The Seven Dwarfs (1937 Film)

Kısaca: Snow White and the Seven Dwarfs (Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler) ''Pamuk Prenses'' masalından uyarlanmış 1937 yapımı Amerikan filmidir. Walt Disney'in yapmış olduğu ilk uzun animasyon, sesli ve renkli ilk uzun animasyon ve sinema tarihi ile Amerika'nın ilk animasyon filmidir. ...devamı ☟

Snow White and the Seven Dwarfs (Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler) Pamuk Prenses masalından uyarlanmış 1937 yapımı Amerikan filmidir. Walt Disney'in yapmış olduğu ilk uzun animasyon, sesli ve renkli ilk uzun animasyon ve sinema tarihi ile Amerika'nın ilk animasyon filmidir. Bu film Amerikan Film Enstitüsü'nün yapmış olduğu tüm zamanların en iyi 100 Amerikan filmi listesindeki 49. sıra ile yalnızca iki animasyondan biridir.

Öyküsü

Kötü kraliçe büyülü aynasına sorar: "Ayna, ayna, söyle bana, benden daha güzeli var mı bu dünyada?" Ayna Pamuk Prenses yanıtını verir. Kraliçe bu yanıttan sonra avcıya Pamuk Prenses'i öldürmesi için emir verir. Ancak avcı Prenses'e kıyamaz ve onu ormana bırakır. Pamuk Prenses, ormanda kaybolur ve yedi küçük cücenin eviyle karşılaşır. Prenses, cücelerin evini temizler ve onlarla kalmak içinizin ister. Kraliçe prensesin sağ olduğunu öğrenince cücelerin evine kılık değiştirerek gider ve prensesi bulur. Ona zehirli elma verir. Prenses elmayı ısırdıktan sonra bayılır ve derin uykuya dalar. Cüceler bu durumu görünce onu camdan bir tabutta tutarlar. Yoldan geçen prens bu tabutu görür ve prensesi öper. Bu öpücükten sonra prenses uyanır ve prensle evlenirler.

Karakterler

Adriana Caselotti - Pamuk Prenses: Büyük Kral'ın kızı ancak onun Kötü Kraliçe üvey annesi ona sarayda hizmetçilik yaptırmaktadır. Lucille La Verne - Kötü Kraliçe: Pamuk Prenses'in kötü üvey annesi her zaman herkesten güzel olma ister. Harry Stockwell - Yakışıklı Prens: Pamuk Prenses'i cam tabutta görünce aşık olan prenstir. Roy Atwell - Doktor: Yedi cücelerin önderi. Büyük olasılıkla da en yaşlısı. Pinto Colvig - Huysuz: Sürekli huysuzluk çıkaran cücedir. Otis Harlan - Mutlu: En mutlu ve sevinçli cücedir Pinto Colvig - Uykucu: Yaptığı işten hemen yorulan bir cücedir. Scotty Mattraw - Utangaç: En utangaç, sessiz ve şirin cücedir. Billy Gilbert - Meraklı: En meraklı, her şeyi öğrenmek isteyen cücedir. Eddie Collins as Salak: En beceriksiz cücedir. Stuart Buchanan - Avcı Humbert: İyi yürekli avcıdır. Kötü Kraliçe ondan Pamuk Prenses'i öldürmesini istesede onu öldüremez.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.