Soğanlı Hayvanat Bahçesi

Soğanlı Hayvanat Bahçesi (Bursa Hayvanat Bahçesi), Bursa`da 1998 yılında hizmete açılan Avrupa standartlarındaki hayvanat bahçesidir.

Soğanlı Hayvanat Bahçesi (Bursa Hayvanat Bahçesi), Bursa`da 1998 yılında hizmete açılan Avrupa standartlarındaki hayvanat bahçesidir.

Bursa Hayvanat Bahçesi`nde hayvan barınakları doğal yaşama uygun olarak düzenlenmiştir. İzmir- İstanbul yolu üzerinde gecekondu önleme bölgesinde kuruludur.

Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği üyesi olan hauvanat bahçesinde daha çok Türkiye`ye özgü 55 farklı türde 500 hayvan barınmaktadır. Ayı, Kurt, Arslan, Leopar, Yırtıcı Kuşlar, Su kuşları, Lama, yaban eşeği, deve, maymun bölümleri ile deve kuşları ve zebraları barındıran Afrika Savanı bölümü bulunmaktadır.

İçinde 9 gölet, yürüyüş yolu, 3000 ağaç (çoğu meşe) bulunmaktadır. Su kuşları için ayrılan bölümde dev bir kafes ve gölet bulunur, gezinti yollarına giren ziyaretçiler kuşları aralarında hiçbir engel olmadan izleyebilir.

Bahçenin tam ortasında Cumalıkızık köyünün bir sokağındaki yapılar kopya edilmiştir. Çocuk Köyü adlı bu bölümde çocuklar, çiftlik hayvanlarına temas edebilir yem verebilir.

Soğanlı Hayvanat Bahçesi, her yıl 100-150 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilir.

Hayvanat bahçeleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.