Sokullu Mehmed Paşa Camii

Sokullu Mehmed Paşa Camii İstanbul'da Karaköy semtinde, Haliç’in Galata yönündeki kıyısında, Unkapanı Köprüsü’nün ayağında bulunur. Mimar Sinan’ın eserlerinden olan cami, 1578 yılında Sadrazam Sokullu Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami Balkan Savaşı ve I.

Sokullu Mehmed Paşa Camii İstanbul'da Karaköy semtinde, Haliç’in Galata yönündeki kıyısında, Unkapanı Köprüsü’nün ayağında bulunur. Mimar Sinan’ın eserlerinden olan cami, 1578 yılında Sadrazam Sokullu Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşları esnasında tamir edilmeye başlamış, daha sonra onarıma ara verilmiş ve bakımsız, harap bir şekilde 1938’e kadar kalmıştır. Bu esnada sanat eseri niteliğindeki iç süslemelerin büyük kısmı yok olmuş ve çinileri çalınmıştır. Tamiratı yapılarak 1941’de yeniden ibadete açılmıştır.

Edirne’deki Selimiye Camii’nin daha küçültülmüş bir modeli olan caminin iç kısmı kare şeklindedir. Üzerini örten büyük, mimari açıdan çok ilginç, tek şerefeli bir minaresi vardır. Kapı ve pencerelerindeki ahşap işçiliği çok dikkat çekicidir. Mermer minberi ise türünün en güzel örneklerindendir.

İlginç ve bazı hoş estetik yanları olan bir yapıdır. Altı dükkanlı olduğu için değişik bir girişi vardır ve yüksekte kalan son cemaat yerinin üstü ve çevresi kapalıdır. Cami, sonraki Selimiye için yapılmış deneylerden biri olduğu izlenimini verir. Bu da, sekiz dayanaklı bir plana göre yapılmıştır. Kubbenin çevresinde destek kuleleri ve sırayla biri büyük, biri küçük sekiz yarım kubbe bulunur. Mihrap kısmı arkada bir çıkıntı yapar. Minare camilere uygun olmayacak şekilde, soldadır; bunun nedeni, gerekli yerin denize fazla yakın olmasıdır.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.