Solon

Solon (Yunanca: Σόλων), MÖ 640-559'da yaşadığı tahmin edilen, Atinalı devlet adamı ve şair. Yaptığı reformlarla Atina demokrasisinin temelini attığı kabul edilir.

Solon

thumb|right|Solon

Solon (Yunanca: Σόλων), M.Ö. 640-559`da yaşadığı tahmin edilen, Atinalı devlet adamı ve şair. Yaptığı reformlarla Atina demokrasisinin temelini attığı kabul edilir. Orta halli bir aileden gelen Solon, önceleri ticaretle uğraştı. Bu sırada pekçok ülkeyi gezdi. M.Ö. 612`de Attika`ya yerleşen Solon, Salamis`in zaptı ile neticelenen savaşa iştirak etti. Attika`da büyük karışıklıklara yolaçan tarım krizi sebebiyle idarede görev aldı (594). Kendi adıyla anılan ve eski Yunan döneminin en eski anayasası olan Solon Anayasası`nı hazırladı.

ReformlarıÇiftçi borçlarının ve şahsi hürriyetin ipotek için kısıtlanmasını kaldırdı. Yaptığı diğer reformlarla ticaret ve sanayinin gelişmesini kolaylaştırdı. Ağırlık ve diğer ölçüleri standartlaştırdı. Zeytinyağından başka zirai ürünlerin ihraç edilmesini önledi. Asillerin etkisini azaltmak için vatandaşlığı dört sınıf olarak belirledi. Ayrıca bu sınıflara girmeyi doğuşa değil, maddi varlığa bağladı.Ölülerin arkasından her yerde, dirilerin hakkında ise tapınak, mahkeme, agora ve şenliklerde kötü konuşulmasını yasakladı.

Varolduğu sürece adaleti sağlamayı görev edindi.Haksızlığa uğramayanlar da,uğrayanlar kadar öfke duydukları zaman,haksızlığın ortadan kalkacağını söyledi.

Solon`un reformları; Atinalıların fakirliğini ve memnuniyetsizliğini ortadan kaldırmadıysa da, onları hafifletti. Yaptığı siyasi ve ekonomik değişiklikler, daha sonraki reformların kolaylıkla tatbik edilmesini sağladı.

Şiirleri

Siyasi hayatının bire bir yansıması şiirlerinde bulunabilir. Hem fakirlere, kimin döneminde gördünüz bu kadar rahatı diye sitemde bulunur; hem de kendisine vergilerden dolayı kızan zenginlere serzenir.Kaynaklar

Vikipedi

Solon

i. hakim

Solon

1. anlamı i, Atinalı kanun koyucusu Solon, Yu; kanun yapan kimse, dirayetle.

Solon

n. (c.638 - c.559 BC) Athenian lawgiver and poet; wise lawmaker n. Solon, (c. 638-c. 558 BC); wise lawmaker, wise politician adj. strong sunlight

Solon

Solon İngilizce anlamı ve tanımı

Solon anlamları

  1. (noun) A celebrated Athenian lawmaker, born about 638 b. c.; hence, a legislator; a publicist; -- often used ironically.

Solon tanım:

Kelime: so·lon
Söyleniş: 'sO-l&n, -"län
İşlev: noun
Kökeni: Solon
1 : a wise and skillful lawgiver
2 : a member of a legislative body

Solon ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

Statesman,

Solon

İngilizce Solon kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Solón (legislador de Atenas, uno de los siete sabios de Grecia); sabio legislador

Solon

İngilizce Solon kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Solon (vers 638-889 avant J.C.), poète et législateur athénien; législateur sage

Solon

İngilizce Solon kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Solon (ca. 638-559 v. Chr.), Gesetzgeber und Dichter Athens; weiser Gesetzgeber

Solon

İngilizce Solon kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. (Stor; gr) Solone

Solon

İngilizce Solon kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Solon (aprox. 638- aprox. 559 a.C.), estadista na antiga Atenas; sábio legislador

Solon

İngilizce Solon kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Solon (staatsman in Oude Athene); wijs wetgever

İlgili konuları ara

Yanıtlar