solucanlar

Solucan, bâzı omurgasız hayvan türlerinin adı.

SOLUCANLAR (türkçe) anlamı
1. halkalılardan
2. yersolucanı
3. tenya
4. askarit gibi
5. vücutları uzun
yumuşak ve ayaksız hayvanları içine alan takım.
SOLUCANLAR (türkçe) anlamı
6. Halkalılardan
7. yer solucanı
8. tenya
9. askarit gibi
10. vücutları uzun
11. yumuşak ve ayaksız hayvanları içine alan takım.
SOLUCANLAR (türkçe) ingilizcesi
1. [solucan]n. earthworm
2. worm
3. dew worm,

Solucanlar hakkında bilgiler

Solucan, bazı omurgasız hayvan türlerinin adı.

Türleri

Dünyada yaklaşık 2000 tür solucan çeşiti bulunmaktadır. Türkiye'de 3, 5 m'lik dev solucanlar olduğu gibi, minik bir fener gibi parıldayan 35 cm uzağa kadar keskin alkali püskürterek kendisini koruyabilen solucanlar mevcuttur, fakat en çok karşılaşılan ve bilinen 10 cm'lik adi solucan türü en garip olanlarıdır. (Ayrıca Dünya'nın en uzun solucanı 60 m'dir.

Sınıflandırma

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki solucanlar maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Başı Dikenli Solucanlar

Başı dikenli solucanlar (Acanthocephala), sindirim sistemleri olmayan omurgasız hayvanlar şubesi. Baş kısımlarında geriye doğru duran dikenler vardı.

Başıdikenli Solucanlar

Başı dikenli solucanlar (Acanthocephala), sindirim sistemleri olmayan omurgasız hayvanlar şubesi. Baş kısımlarında geriye doğru duran dikenler vardı.

Derisi Dikenli Solucanlar

Kinorhyncha (Yunanca`da. ``kÄ«neō`` `hareket` + ``rhynchos`` `hortum`) ya da Derisi dikenli solucanlar; okyanus kıyılarındaki çamurlu zeminlerde galeriler açarak yaşayan omurgasız hayvanlar şubesidir.

Derisidikenli Solucanlar

Kinorhyncha (Yunanca'da. kīneō 'hareket' + rhynchos 'hortum') ya da Derisi dikenli solucanlar; okyanus kıyılarındaki çamurlu zeminlerde galeriler açarak yaşayan omurgasız hayvanlar şubesidir.

Fıstığımsı Solucanlar

Fıstığımsı solucanlar ya da Sipuncula; segmentsiz, tıknaz yapıda vücuda sahip, deniz halkalı solucanlarına benzeyen omurgasız hayvanlar şubesidir.Hortumları ileri geri çekilebilir yapıdadır.

Halkalı Solucanlar

Halkalı solucanlar (Annelida), Polymera olarak da bilinir, segmentleri dıştan belirgin olarak görülen, gelişmiş sölomları ve düz sindirim sistemleri ile bilinen bir omurgasız hayvanlar şubesi. uzun vücutlu solucanlardır.

Kadehimsi Solucanlar

Entoprocta (Yunanca`da ``entos`` içeri + ``proktos`` anüs), Kamptozoa ya da Kadehimsi solucanlar; bir yere bağlanarak yaşayan, poliplere banzeyen fakat daha karmaşık yapılı omurgasız hayvanlar şubesidir.Mikroskobik canlılardır. Yalancısölomları ve gelişmiş sindirim sistemleri ...