Somogy (Kaposv��R)

Somogy (Kaposvޡr)

Kaposvár

Kaposvár (, , ,Türkçe Kapoşvar, Sırpça: Капошвар, ''Kapošvar'') Macaristan’da Somogy eyaletinin başkentidir. Şehir Budapeşte’nin güneybatısında yer almakta olup, Kapos nehri’nin iki yakasında kurulmuştur.

Macaristan'daki şehirler listesi

Bács-Kiskun (Kecskemét)

Somogy (Kaposvár)

Somogy ili. Macaristan'ın güneybatı illerinden biridir.

Oncorhynchus

Oncorhynchus ya da Pasifik somonu, Salmonidae familyasının sadece Kuzey Amerika`da bulunan bir balık cinsi.

Somon balığı

Somon balığı olarak adlandırılan balıklar hepsi salmoniformes sınıfının Salmonidae familyasına ait olsalarda aslında bu familyanın farklı cinslerindenlerdir: ``Salmo``, ``Salmothymus``, ``Stenodus`` ve ``Oncorhynchus``.Atlantik somonu (``Salmo salar``) ve...

Atlantik somon balığı

Atlantik sombalığı ya da somonu (Salmo salar), Salmonidae familyasına ait ve 1,5 metre uzunluğa kadar varabilen bir balık türü.

Csepel Adası

Csepel Adası, (Macarca: Csepel-Sziget) Macaristan, Tuna Nehrininde bulunan adaların en büyüğü olma özelliğini taşır. Ada 257 km ²'den oluşup; 48 kilometre uzunluğunda ve 6-8 kilometre genişliğindedir.

sombalığı

Sombalığı, som balığı ya da somon olarak adlandırılan balıkların hepsi Salmoniformes sınıfının Salmonidae familyasına ait olsalar da aslında bu familyanın farklı cinslerindenlerdir: ''Salmo'', ''Salmothymus'', ''Stenodus'' ve ''Oncorhynchus''.

Güney Transdanubia

Güney Transdanubia (NUTS 2), Macaristan'ın bölgelerinden biridir . Transdanubia (NUTS 1) bölgesinin bir parçasıdır. Güney Transdanubia'nın vilayetleri Somogy, Tolna, Baranya'dır.