Sorumluluk Evi

Sorumluluk Evi

Sorumluluk Evi Braunau am Inn'deki Sorumluluk Evi (Adolf Hitler'in Doğum Evi) kendini Geçmişin sorumluluğuna, Günümüzün sorunlarına ve Gelecek ile başa çıkmaya adamış bir Projedir. ==Oluşum== Bu Projenin oluşumu 2000 yılına dayanmaktadır. Zamanın koalisyon ortağı FPÖ'den (Avusturya Özgürlük Partisi) sonra „Braunauer Rundschau“ Gazetesinin yazarı Reinhold Klika „Braunau damgasını vuruyor“ imza kampanyasını başlatmıştır. Innsbruck'lu Siyaset Bilimci ve Avusturya Savaş Mağdurları Anma Hizmeti'nin kurucusu Andreas Maislinger bu çağrıya kulak verdi ve Adolf Hitler'in doğduğu evi „Sorumluluk Evi“olarak kurulmasını önerdi. Sorumluluk Evi Projesinin Felsefi temeli 1979'da Hans Jonas tarafından yayınlanan „Sorumluluk ilkesi“ Kitabına dayanmaktadır. ==Kavram== Braunauer Rundschau Gazetesi bu fikri 4 Mayis 2000'de tanıtıyordu: AB Ülkeleri'nden Gönüllüler, Avusturyalı Sivil Hizmetlileri ve eski Yurtdışı Hizmetlileri bu evde „Geçmiş – Şimdiki zaman - Gelecek“ şeklinde beraber çalışmaları ve yaşamaları isteniyor. Böylece sürekli bir fikir alışverişi gerçekleşecek. Sorumluluk Evi 3 kat'a bölünmüş ve yepyeni bir şey olacak. Zemin katta „istenmeyen Miras“ ve Nazi Geçmişi kendine yer buluyor. Birinci kat ise şimdiki Zamana adanmış olmakla birlikte Insanlara Avusturya Yurtdışı Hizmeti, Insan Hakları ve Üçüncü Dünya Projeleri hakkında somut Yardım ve Bilgi sunuyor. Ikinci katta'da daha barışçı bir Gelecek icin Fikirler gelistiriliyor. ==Hitler'in doğduğu Şehir'de Sorumluluk== Bu Proje daha sonraki Yıllarda gerçekleştirilemedi. Fakat özellikle Adolf Hitler'in doğduğu Şehirde Sorumluluk alma Fikri kalıcı olmuştur. 2005 Yılında Salzburg 5 Banliyösünde doğum Evi'nin hemen yakınında bir Ev Sahibi Andreas Maislinger'e kendi Evinde (eskiden Brandmayr Mağazası) bu Projeyi gerçekleştirmesini teklif etti. 11 Ekim 2009 Günü Salzburg Belediye Başkanı Gerhard Skiba Avusturya'nın Günlük Gazetesi „Kurier“e verdiği bir Demeç'te bir „Barış Evi“ ya da bir „Sorumluluk Evi“ taraftarı olduğunu açıkca belitrmiştir. 12 Aralik 2009 günü ORF'de yayınlanan „Oberösterreich heute“ adlı Programda Braunau Belediye Başkanı'nın yanı sıra Braunau Zeitgeschichte Derneği'nden (Tarih) Florian Kotanko'da bu Projeyi destekleyeceklerini açıkladılar. ==Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) tarafından Eleştiri

Zamanın FPÖ Milletvekili Daniela Raschhofer ilk başlarda „Braunau Tarih günleri“ne ilgili olsa da, 90'li Yılların başından itibaren FPÖ Braunau am Inn Teşkilatı hemen hemen her Seferinde Nazi Tarihini çıkarma Projelerine karşı bir tutum sergilemiştir. 8 Mayis 2011 tarihli „Braunauer Stadtnachrichten“ Gazetesinde FPÖ Ideolojisinin Temsilcileri bu „Sorumluluk Evi“nin Maliyetini Belediye'nin karşılamakla mükellef olması gerektigini ama Hitler'in orda doğmasından Sorumlu olamayacağını belirttiler.

Edebiyat== Wolfgang Zdral, Versteckte Heimat (Gizlenmiş Yurt), In: Die Hitlers: die unbekannte Familie des Führers (Hitler'ler: Führer'in bilinmeyen Ailesi)

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar