Sovyetler Birliği Filo Amirali rütbesi (Rusça:Admiral Flota Sovietskogo Soyuza, Адмирал Флота Советского Союза), Sovyetler Birliği'nin en yüksek deniz subayı rütbesi.

Sovyetler Birliği Filo Amirali

Sovyetler Birliği Filo Amirali rütbesi (Rusça:Admiral Flota Sovietskogo Soyuza, Адмирал Флота Советского Союза), Sovyetler Birliği'nin en yüksek deniz subayı rütbesi. Rütbe büyük ölçüde fahri Amiral Donanması gibi diğer ülkelerde eşdeğer olarak kabul edilebilir. Resmen 3 Mart 1955 tarihinde Sovyetler Birliği Bakanlar Konseyi tarafından kurulmuş ve aynı rütbe 1945 yılından bu yana Sovyetler Birliği Mareşali ile eşdeğer olan Filo Amirali'nin (Адмирал флота) yerini aldı. Bu rütbe Sahipleri Mareşal Yıldızına hak kazanmışlardır. == Sovyetler Birliği Filosu Amiral Listesi == * Nikolay Kuznetsov (1902-1974): 3 Mart 1955 atandı; 17 Şubat 1956 indirgenen, 26 Temmuz 1988 ölümünden sonra iade edildi. * Ivan Isakov (1894-1967): 3 Mart 1955'te atandı. * Sergei Gorshkov (1910-1988): 28 Ekim 1967'de atandı. Ammiraglio della flotta#Unione Sovietica

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar