Sovyetler Birliği'nin savunma politikalarından ve silahlı kuvvetlerinden sorumlu Savunma Bakanlığı'nın başıdır. Tarihi boyunca birçok kez isim değişikliğine uğramıştır. Bakanların çoğu aynı zamanda üst rütbeli subaylardır.

Sovyetler Birliği Savunma Bakanı

 Sovyetler Birliği'nin savunma politikalarından ve silahlı kuvvetlerinden sorumlu Savunma Bakanlığı'nın başıdır. Tarihi boyunca birçok kez isim değişikliğine uğramıştır. Bakanların çoğu aynı zamanda üst rütbeli subaylardır.  == SSCB Askeri ve Deniz İşleri Halk Komiserliği ==  Halk Komiserleri: * Nikolay Podvoyski 8 Kasım 1917 – 13 Mart 1918 * Sergey Kamenev 13 Mart 1918 – 28 Ağustos 1919 * Lev Troçki 29 Ağustos 1919 – 15 Ocak 1925 * Mihail Frunze 15 Ocak – 31 Ekim 1925 * Kliment Voroşilov 6 Kasım 1925 – 20 Haziran 1934  Not: 6 Temmuz 1923'da RSFSC yerine SSCB adını aldı ve ülkenin tamamı için etkin hale geldi.  == SSCB Savunma Halk Komiserliği == Halk Komiserleri:  * Kliment Voroşilov 20 Haziran 1934 – 7 Mayıs 1940 * Semyon Timoşenko 7 Mayıs 1940 – 19 Temmuz 1941 * Joseph Stalin 19 Temmuz 1941 – 25 Şubat 1946  == SSCB Donanma Halk Komiserliği == 1937 yılında Savunma Halk Komiserliğinden ayrıldı, 1946 da tekrar birleşerek Silahlı Kuvvetler Halk Komiserliği'ni oluşturdu.  Halk Komiserleri:  * Pyotr Smirnov 30 Aralık 1937 – 30 Haziran 1938  * Mihail Frinovski 8 Eylül 1938 – 20 Mart 1939  * Nikolay Kuznetsov 28 Nisan 1939 – 25 Şubat 1946  == SSCB Silahlı Kuvvetler Halk Komiserliği (15 Mart 1946'dan itibaren bakanlık) == Savunma ve Donanma Halk Komiserlikleri'nin birleşmesiyle oluşturuldu.  Halk Komiserleri: ( 15 Mart 1946'dan itibaren bakan): * Joseph Stalin 25 Şubat 1946 – 3 Mart 1947 * Nikolay Bulganin 3 Mart 1947 – 24 Mart 1949 * Aleksandr Vasilevski 24 Mart 1949 – 25 Şubat 1950  == SSCB Ordu Bakanlığı == SSCB Silahlı Kuvvetler Bakanlığının ikiye ayrılmasıyla oluşturuldu.  Ordu Bakanı: * Aleksandr Vasilevski 25 Şubat 1950 – 15 Mart 1953  == SSCB Donanma Bakanlığı == SSCB Silahlı Kuvvetler Bakanlığının ikiye ayrılmasıyla oluşturuldu.  Donanma Bakanları:  * İvan Yumaşev 25 Şubat 1950 – 20 Temmuz 1951  * Nikolay Kuznetsov 20 Temmuz 1951 – 15 Mart 1953  == SSCB Savunma Bakanlığı == Ordu ve Donanma Bakanlıkları'nın birleştirilmesiyle oluşturuldu.  Bakanlar: * Nikolay Bulganin 15 Mart 1953 – 9 Şubat 1955 * Georgi Jukov 9 Şubat 1955 – 26 Ekim 1957 * Rodion Malinovski 26 Ekim 1957 – 31 Mart 1967 * Andrey Greçko 12 Nisan 1967 – 26 Nisan 1976 * Dmitri Ustinov 29 Nisan 1976 – 20 Aralık 1984 * Sergey Sokolov 22 Aralık 1984 – 30 Mayıs 1987 * Dmitri Yazov 30 Mayıs 1987 – 22 Ağustos 1991 * Yevgeni Şapoşnikov 23 Ağustos – 21 Aralık 1991  == Ayrıca bakınız == * SSCB * Kızıl Ordu * Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin askeri tarihi *     

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar